NACE Kodu Nedir? Nasıl Sorgulanır?


Girişimciler, şirketlerini kurarken birçok karar almak zorundadırlar. İşletmenin ana merkezinin nerede olacağı, kime hitap edeceği ve hangi alanda faaliyet göstereceği gibi, kuruluş aşamasında netleşmesi gereken özellikler vardır. Şirketler için önemli olan NACE kodu nedir, ne işe yarar ve nasıl sorgulanır?

NACE Kodu Nedir?

Uluslararası Standart Sanayi Sınıflaması (ISIC) sisteminin bir türevidir ve Birleşmiş Milletler tarafından ekonomik verilerin sınıflandırılması için kullanılır. Türkiye'de ekonomik faaliyetlere yönelik istatistiklerin oluşturulması amacıyla kullanılan bir kodlama sistemidir. İşletmelerin faaliyet kodu olarak da adlandırılır ve 6 hanelidir. İş yerinin yaptığı işin tanımlanarak sınıflandırılmasını sağlar.

NACE Kodu Ne İşe Yarar?

Şirketinizin faaliyet kodunu öğrenerek iş sağlığı ve güvenliği kurallarını uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda şirketinizin NACE kodunu öğrenmeniz, iş yerinizde hangi sınıfta iş güvenliği uzmanı çalıştırmanız gerektiğine dair bilgilendirme de sağlar. NACE kodu listesinde ‘tehlikeli’ sınıfındaki iş yerleri için B sınıf belgesine, çok tehlikeli sınıfındaki iş yerleri için A sınıf belgesine sahip iş güvenliği uzmanı çalıştırılmaktadır.

Şirketinizin faaliyet alanına göre 6 haneli kodunuz belirlendikten sonra işletmenizi Ticaret Odası’na kayıt ettirebilirsiniz. Ayrıca bu kod; vergi daireleri, Gelir İdaresi Başkanlığı, KOSGEB, Maliye Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın da aralarında bulunduğu devlet kurumlarında yapılacak işlemler için de gereklidir. Vergi dairesinde iş yeriniz ile ilgili yaptıracağınız işlemlerde bu koda ihtiyaç duyabilir veya KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerin hangileri olduğunu NACE kodu aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

NACE Kodu Tehlike Sınıfları

Bu kod, işletmelerin faaliyet alanlarının belirlenmesi sağlar ve iş yerinin tehlike sınıfı bilgisini verir. İş yerinizin faaliyet alanı bilgisi ile belirlenecek olan NACE kodunun iş yeri tehlike seviyeleri üçe ayrılır:

  • Tehlikeli Sınıf (kesme, imalat, boyama, servis gibi işlerin yapıldığı işyerleri),
  • Az Tehlikeli Sınıf (gıda, perakende alışveriş, büro hizmetleri gibi işyerleri),
  • Çok Tehlikeli Sınıf (maden, inşaat, tersane gibi işlerin yapıldığı işyerleri).

Tehlike sınıfı, Bakanlığın yayınladığı tehlike sınıfları mevzuatına göre belirlenmektedir. Buraya tıklayarak ilgili mevzuatı görüntüleyebilir ve kendi kodunuzu aratıp tehlike sınıfınızı öğrenebilirsiniz. İş yerine ait kod ile yapılan işin birbirinden farklı olması/uyuşmaması durumunda, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı müdürlüklere yazılı başvuru ile gerekli düzeltmeler yapılabilir. Bunlara ek olarak, işverenin asıl iş faaliyetinde değişiklik yaşanırsa, en geç bir ay içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bu durumu bildirmesi gerekir.

NACE Kodunu Kim Belirler?

Bağlı oda ve borsa üyelerinin faaliyet kodları ve buna bağlı meslek grupları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından belirlenmektedir.

NACE Kodu Sorgulama

NACE kodunu sorgulamak için iki farklı yola başvurabilirsiniz. İstanbul Ticaret Odası’nın internet sitesi üzerinden kodunuzu sorgulayabilirsiniz. Siteye giriş yaparak Tescil İlan Kuruluş bölümünden Sicil Kayıtları butonuna tıklayarak ulaşacağınız listeden firmanızın ismini bulmalısınız. Firma isminizin karşısında bulunan Firma Detay butonuna tıklayarak buradan kodunuzu öğrenebilirsiniz. İkinci yöntem olarak, SGK sicil numaranız ile kodunuzu öğrenebilirsiniz. SGK sicil numaranızın 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. rakamları NACE kodunuzu oluşturur. İşletmenin faaliyet alanlarının özelleştirilmesinden kaynaklanan sebeplerden dolayı, kodun farklı rakamlardan oluşması mümkündür.

Şirketinizi Kurarken Ifasturk İle Tanışın ve Tüm Finans Süreçlerinizi Dijital Olarak Yönetin!

Ifasturk, şirketinizin kuruluşu ve yönetimi için sunduğu hizmetlerle sizlere yardımcı olur. NACE kodunuzu aldıktan sonra şirketinizin kuruluşu ve yönetimi için Ifasturk’ün sunmuş olduğu hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Şirket kuruluşu, vergisel işlemler, online ön muhasebe programı, e-Dönüşüm çözümleri gibi tüm ihtiyaçlarınız için sizlerin her zaman yanındayız!


Paylaş