Marka Tescili Nasıl Yapılır?


Marka Nedir?

Marka, bir gerçek ya da tüzel kişiye ait mal veya hizmeti, diğer kişilerin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işarettir. İsim, terim, simge, sözcük, slogan, şekil, ses ve renk ile bunların bileşenleri marka olarak tescil ettirilebilir.

Örnek marka işaretleri şunlardır;

  • Hasan, Mesut, Ömer vb. isimler
  • Just Do It, Anne Eli Değmiş Gibi gibi sloganlar
  • Opet, BP ve Shell'in logoları
  • Aygaz'ın jingle'ı.

Marka Tescili Neden Önemlidir?

Marka, bir kişinin ya da şirketin ürününü tanımlar. Böylece o ürün, diğerleriyle karıştırılmaz. Marka, işletmenin en önemli gayrimaddi malvarlığı unsurlarından biridir. Yani bir değeri vardır. Bu değer, marka sahibinin yıllara dayanan emek ve çabası ile oluşur. Başkalarının markanızı aynı ya da benzer şekilde kullanması, sizin emeğinizden başkalarının haksız kazanç sağlamasına neden olabilir.

Öte yandan, markanızı kullanmanızı 3. kişilerin engellememesi açısından da markanızı tescil ettirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, 3. kişiler kendi marka tescil haklarını ileri sürerek, sizin markanızın kendi markaları ile benzer olduğunu iddia ederek sizin markanızı kullanmanızı engelleyebilirler.

Marka Nasıl Tescil Ettirilir?

Marka tescili, resmi kurum olan Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde yapılan başvuru ve takip eden işlemler neticesinde gerçekleştirilir.

Marka Tescili Süreci Aşamaları

  1. Tescil başvurusu
  2. Başvurunun Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından sınıflandırılması ve incelenmesi
  3. Başvurunun yayınlanması ya da reddedilmesi
  4. Başvuruya itirazların yapılması, itirazların incelenmesi
  5. Tescil belgelerinin verilmesi ya da tescil talebinin reddi

Başvurunun doğru yapılması ve yayına itirazın gelmemesi durumunda yaklaşık 6-8 ay içerisinde marka tescil belgesi elde edilebilmektedir. Başvurunun kısmen ya da tamamen Kurum tarafından reddi ya da yayına itiraz gelmesi durumunda süreç uzamakta ve olumsuz olarak da sonuçlanabilmektedir.

Marka Başvurumu Kendim Yapabilir miyim?

Marka başvurusunu bizzat yapabileceğiniz gibi, Kurum nezdinde kayıtlı yetkili vekillerden de hizmet alabilirsiniz. Tescil sürecinin kapsamlı olması, başvurulacak marka sınıflarının (45 sınıf arasından) doğru tespit edilmesi, itiraz süreçlerinin doğru yönetilmesi açısından, deneyimli bir vekilden destek almanın süreci doğru yürütmek açısından faydaları vardır.

Marka Koruması Ne Zaman Başlar ve Ne Kadar Sürer?

Marka koruması, marka tescil başvurusunda eksiksiz olarak bulunduğunuz andan itibaren başlar ve 10 sene boyunca sürer. Bu 10 senelik koruma sürelerini, yenileme harçlarını yatırarak sonsuza kadar devam ettirebilirsiniz. Örneğin 01.01.2020 tarihinde marka başvurusunda bulundunuz ve markanız 01.06.2020 tarihinde tescil edildi. Markanız 01.01.2020-01.01.2030 tarihleri arasında korumadan yararlanacaktır.

Ifasturk ile Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Ifasturk üyeleri, anlaşmalı marka patent ofisimizden indirimli fiyatlarla markalarını tescil ettirebilir ve koruma altına alabilir.


Paylaş