Ticari Sicil Kaydı Nedir? Nasıl Yapılır? Görsel

Ticari Sicil Kaydı Nedir? Nasıl Yapılır?

28 Temmuz 2020

Ticari Sicil Nedir?

Ticari sicil, tüm tacirlerin kayıtlı olduğu sicil olarak tanımlanır. Eğer bir şirket kurma planı yapıyorsanız, ticari sicil kaydı yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü şirketiniz kurulduğunda tacir sıfatına sahip oluyorsunuz. Ticari sicil kaydı oluşturmak, hem üçüncü kişilerin bilgilendirilmesi hem de işletmenin takibi için zorunlu tutuluyor.

Ticari Sicil Kaydı Nedir?

Ticari sicil kaydı, bir işletmenin yasal olarak kayıt altında olduğunu, yetkin olduğunu ve çeşitli ticari işlemleri gerçekleştirebileceğine ehil olduğunu gösterir. Ticari sicil kaydı yapan herhangi bir işletme, resmi olarak kayıt altında olduğunu gösterir ve bu sayede çeşitli ticari haklardan yararlanabilir. Ticari sicil tasdiki, bir işletmenin adı, kayıt numarası, türü, yönetim adresi, yöneticileri ve hissedarları gibi bilgileri içerir.

Ticari Sicil Kaydı Nasıl Yapılır?

Şirketinizi kurduktan sonra ticari sicil kaydı oluşturmanız gerekiyor. Ticari sicil kaydı oluşturmadan önce, şirketinizin şahıs şirketi mi yoksa sermaye şirketi mi olacağı, unvanı, sermayesi, adresi ve yönetimi gibi konuların önceden belirlenmiş olması gerekiyor. Genellikle sermaye şirketleri kuruluyor, çünkü daha az risk taşırlar.

Ticari Sicil Kaydı için İzlenmesi Gereken Adımlar

  • İlk adımda Mersis'ten ana sözleşme hazırlanır. Dilerseniz bu işlemi mali müşaviriniz tarafından hazırlanabilir. Burada faaliyet konusu, sermaye, adres, yönetim şekli gibi konular söz konusu olur.
  • Ana sözleşmeyi imzalamak için notere başvurulur. Ancak İTO'da şahsen yaparsanız noter işlemine gerek kalmaz. Yöneticiler noterde ana sözleşmeyi imzalar, mali müşavire diğer kuruluş işlemleri için vekalet verir, yöneticiler ticari sicil için imza beyanı yani tescil talepnamesi hazırlanır ve aynı zamanda kurucuların noter onaylı kimlik fotokopileri alınır.
  • Ana sözleşme imzalandıktan sonra ortaklar sermayenin yatırılacağı bankadan bir hesap açar ve sermayenin 4/1'ini yatırır, bankadan blokaj yazısı alır. Mali müşavir, Halk Bankası'na bütçenin %0,04 oranında Rekabet Kurumu fonu öder.
  • Kurucu ortaklar ya da kurucu kişi oda kayıt beyannamesine yapıştırılmak üzere birer tane vesikalık fotoğraf verir.
  • Kurucu kişi veya kişiler mali müşavirin hazırladığı dilekçe, kuruluş bildirim formu, oda kayıt beyannamesini imzalar.
  • Mali müşavir, ana sözleşme, tescil talepnamesi, dilekçe, kuruluş bildirim formu, oda kayıt beyannamesi, banka blokaj yazısı ve Rekabet Kurumu ödeme dekontu ile İTO'ya başvurunuzu sağlar.
  • İTO evrakları inceler, mali müşavir İTO'dan şirketin kurulduğuna dair sicil tasdiknamesi alır.
  • Kurucu ortaklarla yeniden notere gidilir, kurulan şirketin imza sirküleri çıkarılır, mali müşavirlik vekaleti çıkarılır ve mali müşavir resmi defterleri noterden onaylatır.

İTO Sicil Sorgulama

İstanbul Ticaret Odası'na bağlı bir işletmenin sicil numarasını sorgulamak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey ünvana göre bir arama yapmaktır. İTO'nun internet adresine giriş yaptıktan sonra Firma Bilgileri > Sicil Kayıtları > Ticaret Ünvanına Göre Arama adımlarını takip ederek karşınıza çıkan sayfaya ticaret ünvanını girebilir, bir sonraki adımda ilgili şirketin ticaret sicil numarasını kolayca öğrenebilirsiniz.

İTO sicil numarasını web sorgulama sayfası aracılığıyla öğrenemez ve farklı bir sorun yaşarsanız, yapmanız gereken şey en yakın İTO temsilciliğine gitmek ya da çağrı merkeziyle iletişime geçmektir. Eğer kurucu ortaklardansanız, başta belediyeye ibraz ettiğiniz belgeler olmak üzere işletme kurulurken doldurduğunuz formların üzerinde ilgili numaraların yazdığını hatırlamanız önemlidir.

Ticari Sicil Kaydı Nerede Yapılır?

Ticari sicil kaydı, yukarıda bahsedilen adımlar gerçekleştirildikten sonra Ticaret Odası'na yapılacak başvuru ile gerçekleştirilmektedir.

Ticaret Sicil Kayıtları Nerede Tutulur?

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu uyarınca ticaret sicilleri, ilgili otoritelerin gözetim ve denetiminde ticaret sicil müdürlükleri ve şubelerinde tutulmaktadır.

💡Bu yazımızda Ticari Sicil Kaydı Nedir? Nasıl Yapılır? konusunu ele aldık. İş hayatına atılmak isteyenlerin öncesinde profesyonel ekibimizden destek almak isterseniz web sitemiz üzerinden bizi inceleyebilir ve aklınıza takılan soru işaretleri için İletişim Formumuz, Telefon Hattımız üzerinden veya Canlı Destek üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


Paylaş