Şahıs Şirketi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

23 Haziran 2020

Girişimciler, şahıs şirketlerinin tüzel şirketlere göre hem kurulum aşamasında hem de elde edilen gelirin yüksek olmadığı durumlarda daha düşük maliyeti ve zaman ile emek açısından avantajları bulunduğunu bilmelidir. Bu nedenle işlerini başlatırken şahıs şirketi olarak kurulum yapmayı, gelirlerinin artması durumunda ise Anonim veya Limited Şirket’e geçiş yapmayı düşünebilirler. Şahıs şirketi kurulumu diğer şirket türlerine göre oldukça basit ve hızlı bir şekilde gerçekleşse de, şirket kurulumu hakkında tecrübe sahibi olmayan birçok kişi için oldukça göz korkutucu hale gelebilir ve kafalarda soru işaretleri oluşturabilir. Bu yazıda sizler için şahıs şirketi kurulumu hakkında en sık sorulan soruları ve cevaplarını bir araya getirdik.

Şahıs şirketi kurulumu için gerekli evraklar nelerdir?

Nüfus cüzdanı, ikametgah ve noterden alınan imza beyannamesi ilk adımda yeterlidir. Daha sonra anlaşma yaptığınız mali müşaviriniz vergi dairesine gidip açılışınızı yapabilir.

Şahıs şirketi kurmak için bir işyerim olmak zorunda mı?

Müşterilerinize sunacağınız hizmet veya ürünün satışı/imalatı bir işyeri gerektirmiyorsa böylesine büyük bir masrafa girmek zorunda kalmazsınız. Ancak her şirketin bir faaliyet adresi bulunmak zorundadır. Bu zorunluluğu aşmak için dilerseniz yaşadığınız evi faaliyet adresiniz olarak gösterebilir, dilerseniz normal ofislere kıyasla oldukça uygun fiyatlara bir sanal ofis kiralayabilirsiniz.

Home-office olarak yaşadığım evi faaliyet adresim göstereceğim, neleri gider olarak kaydedebilirim?

Öncelikle işyeriniz, yaşadığınız eviniz olduğu için evin elektrik, su, doğalgaz, eğer işiniz gereği kullanıyorsanız internet faturası, temizlik giderleri, yiyecek giderleri gibi yapacağınız işiniz gereği katlanmakta olduğunuz bütün masraflarınızı gider olarak gösterebilirsiniz.

Şahıs şirketi kurarsam hangi vergileri ödeyeceğim?

  • Damga Vergisi
  • KDV (Katma Değer Vergisi)
  • Eğer işyeriniz kira ise Stopaj
  • Şirket sahibi olacağınızdan dolayı aylık Bağkur Prim ödemesi
  • Çalışanınız mevcut ise çalışanınızın sigorta ödemesi
  • Yıllık Gelir Vergisi (Bu vergi yıl içerisinde Geçici Vergi adıyla 4 taksit şeklinde ödenir.)

Sigortalı olarak çalışırken şahıs şirketi açabilir miyim?

Bir işyerinde sigortalı olarak çalışıyor olmanız, şirket kurmanıza engel olmamaktadır. Aksine, sizin için daha avantajlı olacaktır. Sigortalı olarak çalıştığınız için zaten düzenli olarak 4/A sigorta priminiz ödendiği için 4/B yani Bağ-kur primi ödemek zorunda kalmazsınız.

Sigortalı olarak bir işyerinde çalışıyordum, şahıs şirketi kurmak için ayrıldım. Bu durumda 4/B sigorta primlerini ödemeye başladığımda daha önce ödenmiş olan primlerim yanar mı?

Şahıs şirketi kurmadan önce eski işyerinizden ayrıldıysanız, yani şirket kurulduğunda sigortalı olarak çalışmıyorsanız, 4/B (Bağ-kur) primi ödemeniz gerekmektedir. Ancak ödenecek olan bu 4/B sigorta primleri daha önceden ödenmiş olan 4/A primlerinizi çöpe atmaz.

Örneğin; şirket kurulmasından önce 1500 gün 4/A priminizin ödendiğini varsayalım. Emeklilik hesaplamasında bu 1500 günlük prim de dahil edilir ancak 4/A’lı olarak değil 4/B yani Bağ-kurdan emekli olursunuz.

Emekliyim, şahıs şirketi kurabilir miyim?

Emekli olmanız şirket kurmanıza engel teşkil etmemektedir. Aksine, zaten emekli olduğunuz için halihazırda başka bir işyerinde sigortalı olarak çalışanlar gibi 4/B prim masraflarından kurtulursunuz.

Şahıs şirketi kurmak için şirket adına bir banka hesabı açmak zorunda mıyım?

Şahıs şirketi olduğunuz için şirketinizin üzerine bir banka hesabı açmanıza gerek yoktur. Kendi hesabınızı da şirketiniz için kullanabilirsiniz. Eğer Limited ya da Anonim şirket olsaydınız o zaman şirketinizin üstüne bir banka hesabınız olması gerekirdi.

Şahıs şirketlerinde ortaklık kurulabilir mi?

Şahıs şirketlerinde ortaklık “adi ortaklık” adı altında olur. Vergi hesaplaması pay oranlarına göre her bir ortak için ayrı ayrı yapılır.

Şahıs şirketime ünvan ekleyebilir miyim?

Şahıs şirketleri mali müşavirlerce direkt isim soyisim şeklinde kurulur. Ancak şirket sahibi dilediği takdirde vergi dairesine giderek bir dilekçe ile ünvan eklemesi yapabilir.

Şahıs şirketimi Limited veya Anonim Şirket’e çevirebilir miyim?

Şahıs şirketlerinin vergilendirme açısından diğer şirketlere göre daha düşük gelirlerde daha düşük maliyeti bulunmaktadır. Şahıs şirketleri elde ettikleri gelire göre vergilendirilmekte, yani daha düşük gelirler için daha düşük vergi oranı uygulanırken, daha yüksek gelirler için daha yüksek vergi oranı uygulanır. Buna karşın Limited ve Anonim şirketlerin vergi oranı gelire bağlı olmaksızın sabittir. Bu nedenle şahıs şirketi olarak kurulan birçok şirket sahibi, gelirlerinin artmasının ardından şirketlerini Limited veya Anonim Şirkete çevirmektedir.

Bu yazıda sizler için şahıs şirketi hakkında en sık sorulan sorular ve cevaplarını bir araya getirdik. şahıs şirketi kurulumu hakkındaki diğer yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Aradığınız sorunun cevabını yazımızda bulamadıysanız, dilediğiniz zaman web sayfamızdaki chat üzerinden veya telefon numarasını arayarak bizlere ulaşabilirsiniz.Paylaş