Şahıs Şirketi Kapatma İşlemi

13 Mart 2021

Talihsizlikler yüzünden veya daha iyi fırsatlarla karşılaştığınız için şahıs şirketi kapatma kararı alabilirsiniz. Hayalinizdeki girişimi hayata geçirmeden önce, işlerin yolunda gitmemesi ihtimaline karşı araştırma yapmakta fayda var. Bu yazımızda sizlere şahıs şirketi kapatma süreci ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

Şahıs Şirketi Nasıl Kapatılır?

Şahıs şirketi kapatırken sermaye şirketlerinde olduğu gibi uzun uğraşlara ve aylar süren tasfiye işlemlerine gerek yoktur. Mali müşavirinizin hazırladığı bir dilekçe ile şahıs şirketi kapatmak mümkündür. Kendiniz vergi dairesine giderek kapatabiliyor olsanız da teknik detaylardan dolayı sorun yaşamamak adına mali müşavirinizin profesyonel desteğine güvenmek daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca, son bir ay içerisinde herhangi bir gider işlemediyseniz veya fatura kesmediyseniz şahıs şirketi kapatma işlemleriniz 30 gün geriye yönelik yapılabileceğini de unutmayın.

Şahıs Şirketi Kapatma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vergiler

Şahıs şirketinizi kapatmaya karar vermiş olmanız, bir daha vergi ödemeyeceğiniz anlamına gelmez. Kapanış tarihinden sonraki dönemler için vergilendirilmiyor olsanız da, şirketinizin aktif kaldığı vergi dönemleri için beyannameler hazırlanacak ve ödemeleriniz olacaktır.

  • KDV: Şirketinizin aktif olduğu son ay için takip eden ay KDV beyannameniz düzenlenecektir. Dolayısıyla şahıs şirketinizi kapatmış olsanız da, bir aylık KDV ve buna bağlı olmak üzere Damga Vergisi ödemeniz olacaktır. 2023 yılı için KDV Beyannamesinin Damga Vergisi 194,60 TL'dir.
  • Geçici Vergi: Şirketinizin aktif olduğu son ay hangi 3 aylık dönem içindeyse, bu dönem için de Geçici Vergi beyannamesi düzenlenir. Şahıs şirketinizi kapattığınızda, bir önceki 3 aylık dönemin Geçici Vergi Beyannamesi henüz düzenlenmediyse 2 farklı Geçici Vergi Beyannamesi düzenlenir. 2023 yılı için Geçici Vergi Beyannamesinin Damga Vergisi 294,90 TL'dir.
  • Gelir Vergisi: Şirketine faaliyetine devam ettiği yıl için takip eden yılın Mart ayı içerisinde Gelir Vergisi beyannameniz düzenlenir. Yıl içerisinde şahıs şirketinizi kapatmış olsanız da, bir kere Gelir Vergisi ve buna bağlı Damga Vergisi ödemeniz olacaktır. 2023 yılı için Gelir Vergisi Beyannamesi’nin Damga Vergisi 294,90 TL'dir.

Şahıs şirketi kapatma kararı aldığınız ay için, Bağ-Kur ödemenizi ve varsa çalışanlarınız için mali müşaviriniz tarafından size beyan edilen SGK Prim ödemelerinizi yapmanız gerekir.

e-Fatura

Şahıs şirketi kapatma kararı almadan önce e-Faturaya geçtiyseniz, e-Faturanızın da iptal edilmesi gerekmektedir.

Demirbaşlar

Şirketiniz için fatura kestirip gider olarak gösterdiğiniz araç, bilgisayar vb. demirbaşlar için şahıs şirketi kapatma sürecinde kendi adınıza fatura kesmeniz gerekir. Demirbaşlar konusunda detaylı bilgiyi mali müşavirinizden alabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kurarken Ifastürk’ten Destek Alın!

Anonim ve limited şirketlerin tasfiyeli şirket kapatma süreçlerine dair bilgi almak isterseniz, bu yazımızı inceleyebilirsiniz.
Şirket kurmak, yeni girişimciler için oldukça zor ve karmaşık bir süreç olabilir. Şirketinizin kuruluş sürecinde ve sonrasında ihtiyaç duyabileceğiniz tüm hizmetler için Ifastürk’ü tercih ederek hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Şirketinizin finansal süreçlerini oturduğunuz yerden Ifastürk ile kolayca takip edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için bize ulaşınPaylaş