Şahıs Şirketi Hangi İşleri Yapabilir?

15 Şubat 2022

Şahıs şirketi, tek bir kişinin veya birden fazla kişinin bir araya gelerek kurabilecekleri bir şirket türüdür. Bu şirket türü tüzel bir kişiliğe sahiptir ve ortakların sorumlulukları sınırsızdır. Ortak bir ekonomik çıkar amacıyla sayıca belli kişilerce kurulur ve bu kişilerin sorumlulukları kişiseldir. Ortaklar, şirket borçlarına karşı bütün mal varlıkları ile sorumludur.

Şahıs Şirketi Kurulumu

Şahıs şirketi kurmak için çeşitli belgeleri hazırlamak gerekmektedir. Belgeleri hazırlama sürecini kendiniz yönetebileceğiniz gibi bir muhasebeciye vekalet vererek de işlemleri onun yapmasını sağlayabilirsiniz. Bütün evrakların vergi dairesine teslim edilmesinin ardından vergi levhası almanız gerekmektedir. Ayrıca, şahıs şirketi kuruluşu için muhasebe ücreti düşüktür. Bunun yanı sıra aylık muhasebeci ücreti de ödemeniz gerekebilir. Şahıs şirketi kurmakla ilgili en çok sorulan sorulara bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Eğer şirket kurulumu hakkında bilginiz yoksa veya işletmeniz için daha fazla vakit ayırmak istemiyorsanız, Ifastürk aracılığı ile işlerinizi kolaylaştırabilir ve hızlandırabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Şahıs Şirketi Kurulumunun Avantajları

Şahıs şirketi kurmak, şirket kurmak isteyenler için birçok avantaja sahiptir. Bu avantajlardan yararlanabilmek için şirketinizin yıllık gelir tutarını, vergi avantajını, kurucu ortak gibi unsurları önceden dikkate almanız gerekiyor. Şahıs şirketi kurmak bazı durumlardaki şirket sahibi olmak isteyenler için avantajlıyken, bazı durumlarda da dezavantajlı olabilir. Eğer aşağıdaki maddedeki özelliklere sahipseniz, şahıs şirketi kurmak sizin için avantajlı olacaktır.

  • Şirketinizin yıllık geliri maksimum 49.000 TL ise,
  • Şirket kurma amacınız, şirketten düzenli gelir elde etmek ya da şirketi belirli bir noktaya getirdikten sonra hisselerinizi satmak yönünde ise,
  • Şirketi tek başınıza kurduysanız veya kurulum aşamasında bir ortağınız varsa (şahıs şirketlerinde kurulumdan sonra şirkete ortak olmak, diğer şirket türlerine göre daha zor süreçleri kapsar.)
  • Şirket kurulumu ve kapatılma süreçlerinin hızlı ve en az maliyetli olması sizin için önemliyse,
  • İşletmenizin mali durumu için kişisel sorumluluk alabilecek durumdaysanız,
  • Yaşınız 29’dan küçükse vergi avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Şahıs Şirketlerinin Faaliyetleri

Şahıs şirketleri, tek bir kişinin kurabilmesi ve kurulum-kapatma süreçlerinin kolay olması nedeniyle iş kurmak isteyen kişiler için oldukça uygun bir seçenektir. Yaptığınız işten süreklilik sağlayarak kazanç elde etmeye başladıysanız, müşterilerinize veya hizmet sunduğunuz yapılanmalara fatura kesmeniz gerekmektedir.

Şahıs şirketi kurmak, size yasal bir kimlik kazandırarak çeşitli avantajlar sağlar. Düzenli kazanç sağlamaya ve yasal olarak uygun bir sektörde iş yapmaya başladıysanız siz de şahıs şirketi kurabilirsiniz. Esnaflar tarafından kurulan küçük işletmeler olabileceği gibi, şahıs şirketi birçok sektörde faaliyet gösterebilmektedir. İster bilgisayar programlama faaliyetleri yürütün, ister kuaför mesleğini edinin, yine de şahıs şirketi kurabilirsiniz. Aynı şekilde her işletmenin ana faaliyet alanı olmak zorundadır ve şirketinizin ana faaliyet alan kodu bulunması gerekmektedir.

Şirket adınıza ve logonuza marka tescili yaptırabilirsiniz. Bunun için Türk Patent Enstitüsü’nden onay almanız gerekmektedir. Şahıs şirketleri, Borçlar Kanunu hükümlerine tabidir ve işletme sahibinin Bağ-kur yaptırma zorunluluğu vardır. Kişi, işletmesini kapatmak istediği zaman ilgili kurumlara bildirerek en kısa zamanda kapatabilir.

Freelancer Çalışanlar ve Şahıs Şirketi Kurulumu

Freelance çalışırken yasalara göre haksız kazanç sahibi durumuna düşmemek için elde ettiğiniz geliri faturalandırmanız gerekir. Fatura kesme işlemlerinizi “Gider Pusulası” ile yapabilirsiniz. ‘‘Gelir vergisi ödemek zorunda mıyım?’’ gibi soruları düşünmenize gerek yok çünkü; gider pusulası ile fatura kestiğinizde, faturada kesilen tutarın %10’u Stopaj Vergisi olarak devlete ödenir. Bu sebeple ek olarak yıl sonunda gelir vergisi ödemenize gerek yoktur.

Şahıs şirketi açmak ve kapatmak oldukça kolay ve düşük masraflıdır. Bu sebeple küçük ölçekli çalışıyorsanız, güven veren bir işletme olabilmek ve gider pusulası gibi ekstra işlemlerle vakit kaybetmemek için şahıs şirketi kurmak sizler için avantajlı olacaktır.Paylaş