Anonim ve Limited Şirket Kurma Maliyetleri

14 Mart 2022

Girişimcilerin şirket kurmak istediklerinde önemli bir konu, hangi türde bir şirket kuracaklarına karar vermeleridir. Kurumsal şirketler arasında en çok tercih edilen anonim ve limited şirketlerdir. Anonim ve limited şirket kurma maliyetleri farklılık gösterir. Peki, 2023 yılı için anonim ve limited şirket kurma maliyetleri nelerdir?

Anonim Şirket Kurma Maliyeti Ne Kadardır?

Anonim şirket kuruluş aşamasında noter masrafı, ticaret odası masrafları, kira damga vergisi, sermaye blokajı gibi farklı masraflar ortaya çıkar. Her şirketin masrafları aynı olmayabilir ancak bu masraflar sabittir. 2023 yılı için anonim şirket kurma maliyeti aşağıdaki masrafları kapsar:

  • Noter Masrafı: Anonim şirket kurarken imza sirküleri ve kuruluş vekaleti gibi işlemler için toplam 1000 TL civarında bir noter masrafı oluşur. Net bir tutar söylenememesinin nedeni, tutarın ortakların sayısı ve yetki durumuna göre değişebilir olmasıdır.
  • Ticaret Sicil Masrafları: Ticaret sicil masrafları şirket sözleşmesindeki kelime sayısı, sermaye tutarı, ortak ve yetki durumlarına göre değişir. Ortalama bir kelime sayısına sahip şirket sözleşmesi için toplamda 2.500-3.000 TL arasında masraf yapılabilir.
  • Kira Damga Vergisi: Kira damga vergisi, işyerinin kirasına göre değişiklik gösterdiği için net bir bedelden bahsetmek mümkün değildir. Ancak, örnek teşkil etmesi açısından 1.000 TL aylık kiraya sahip olan bir işyerinin, 250 TL civarında kira damga vergisi masrafı olacağını söyleyebiliriz. Bu tutar, kira sözleşmesinin kefilli ya da kefilsiz olması veya sanal ofis tercih edilip edilmemesine göre değişir.
  • Sermaye Blokajı: Anonim şirket kurmak için en az 50.000 TL sermayeye sahip olmak gerekir. Şirket kuruluşu sırasında bu sermayenin dörtte birinin bankada bloke ettirilmesi şarttır. Sermayenin kalan kısmı şirket tescilinden sonraki 24 ay içinde ödenebilir. Sermayenin bloke ettirilen kısmı, şirket kurulduktan sonra bankadan çekilebilir.
Limited Şirket Kurma Maliyeti Ne Kadardır?

Limited şirketin maliyet açısından anonim şirketten en büyük farkı; anonim şirket 50.000 TL sermaye ile kurulabiliyorken, limited şirket kurmak için 10.000 TL sermayenin yeterli olmasıdır. Ayrıca limited şirket kurulurken sermaye blokaj zorunluluğu da bulunmamaktadır. 2023 yılı için limited şirket kurma maliyetini ise şu kalemler oluşturmaktadır:

  • Noter Masrafı: Sermaye tutarı 10.000 TL ve kira tutarı yaklaşık 1.500 TL olan bir limited şirketin şirket müdürüne ait imza sirküleri yaklaşık 200 TL, mali müşavir muhasebe vekaleti ortalama 250 TL'dir.
  • Kira Damga Vergisi: 1.500 TL aylık kira ödeyen bir iş yeri sahibi için kira damga vergisi aşağıdaki gibi hesaplanır:
  • 1.500 x 12 = 18.000 TL (yıllık kira bedeli)
  • Kira damga vergisi; 18.000 x 1,89/1000 = 34,02 TL.
  • Kira Stopaj Vergisi: Kira stopaj oranı brüt kira bedelinizin %20’si olarak hesaplanır. Örneğin: Brüt kira bedeli 10.000 TL olan bir işyeri için stopaj vergisi 10.000 x %20 = 2.000 TL’dir. Kiracı aylık 2.000 TL kira stopajı vergisini vergi dairesine ödemelidir.
  • Ticaret Odası Masrafları: Ticaret odası masrafları, limited şirketlerin faaliyet alanlarına göre farklılık gösterir. Ortalama 1000 kelime üzerinden hesap edilen sicil ve gazete ilanı 700 TL, ticari defter onay ücreti, kuruluş harcı, imza beyannamesi ve ana sözleşme onayı hizmet bedeli yaklaşık 1500 TL, ticaret odası kaydı en az 1500 TL (bu tutar sermayeye göre değişebilir), rekabet kurulu ödemesi 10.000 x 4 / 10.000 = 4 TL ve faaliyet belgesi 50 TL şeklinde tahmini masraflar olabilir.

Anonim ve limited şirket kurma maliyetinin yanı sıra hangi türde şirket kurmanın avantajlı olduğunu merak ediyorsanız, buraya tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Türkiye'de şirket kurmak hakkında daha detaylı bilgi için Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı dokümana ise buradan ulaşabilirsiniz.

Ifastürk ile Şirketinizi Kolayca Kurun

Ifastürk, şirket kurma ve yönetme sürecini kişisel olarak üstlenmeniz ile karşılaştırıldığında, maddi yönden ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Şirket kuruluşu ve kuruluş sonrası tüm süreçlerde yanınızda yer alır ve tüm vergi süreçlerinizi yönetmeniz için size uçtan uca çözümler sunar.Paylaş