Amazon’da Satış Yapmak için Amerika’da Şirket Kurmak Gerekli midir? Görsel

Amazon’da Satış Yapmak için Amerika’da Şirket Kurmak Gerekli midir?

13 Kasım 2021

Geçtiğimiz haftalarda, Amazon'da nasıl satış yapılacağına dair satıcı hesabı açma ve Amerika'daki satış yöntemlerini kapsayan bir yazı yayımlamıştık. Bu yazımızda, Amazon Amerika'da satış yapmak için Amerika'da şirket kurmanın gerekli olup olmadığını ele alacağız.

İlk etapta, Amazon Amerika'da satış yapmak için bir şirket kurma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak belirli bir satış tutarını geçtiğinizde, Amazon vergilendirme işlemleri için Amerika'da bulunan şirketinizin bilgilerini isteyebilir. Bu nedenle, Amerika'da şirketinizi kurduktan sonra, Amazon Amerika'da mağaza açmanız ve satış yapmanız daha düzenli olacak, bireysel satıcılara kıyasla daha güvenli görünecek, Amazon tarafından hesabınızın kapatılmasının önüne geçecek ve satışlarınızı artıracaktır.

Amerika'da Şirket Kurmak

Amerika'da şirket kuruluşu ve vergi numarası alma işlemleri yaklaşık 2 ay sürmektedir. İşlemleri ek ücret ödeyerek hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkündür. Ancak işlemleri hızlandırmak maliyet açısından ciddi bir farklılık oluşturacağı için satışlara başlarken şirketi kurmak ya da satış miktarlarını yakından takip edip doğru zamanda şirket kurma başvurusunu yapmak en doğrusu olacaktır.

Amerika'da şirket kuruluşunda, Delaware eyaleti sıkça tercih edilir. Bunun temel sebebi, eyalet içi satış olmadığı takdirde şirketin satış vergisi ödemeyecek olmasıdır. Delaware'de şirket kurmanın birçok avantajı vardır. Bunlardan biri, Delaware'de şirket kurarsanız (satış vergisinden muaf diğer eyaletler de bulunmaktadır), ödeyeceğiniz başlıca vergilerin, her yıl Haziran ayında eyalete ödenen Franchise Tax ve Ocak-Mart aylarında beyannameleri düzenlenen Federal Income Tax olduğudur.

Amazon Amerika'da satış yapabilmek için istediğiniz eyalette LLC (Limited Liability Company) veya General Corporation şirketi kurabilirsiniz.

Amerika'da şirket kurulduktan sonra, EIN numarasına başvuru yapılır. Bu vergi numarasını aldıktan sonra banka hesabı açmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu noktada, kolayca açılış yapabileceğiniz ve debit kart edinebileceğiniz Brex, Mercury ve Payoneer gibi kurumlar bulunmaktadır.

Amerika'da şirket kurulumunuzu tamamladıktan sonra, EIN numaranızı aldıktan, banka hesabınızı açtıktan ve şirket adresinizi sağladıktan sonra, Amazon'un şirket bilgileri olarak istediği her şeyi tamamlamış olursunuz. Artık bilgilerinizi Amazon'a iletip güvenli bir şekilde satışlarınıza devam edebilirsiniz. Hazırsınız.

Unutmayın ki, Amerika'da tüm şirket açılış işlemlerinin tamamlanmasının ardından beyanname ve vergi ödemeleri dışında vergisel anlamda yapmanız gereken tek bir işlem bulunmaktadır. Amerika'da tüm vergi mükellefleri SSN numaraları ile vergi beyanında bulunurlar. Bu numaraya sahip olamayan özellikle yabancı vatandaşların ITIN numarası ile vergi beyanında bulunmaları gereklidir. Vergi beyan döneminden önce ITIN başvurusunu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

💡 Şirketinizi, İfastürk ile Amerika'da Anında Kurun!

İfastürk, potansiyel pazarlara ulaşmak isteyen kişilere, uçak bileti, vize ve resmi prosedürler olmadan, vatandaşlık almadan online şirket kurma olanağı sunmaktadır! Amazon Amerika'da satış yapabilmek için şirket kurmak isterseniz, Amerika'da istediğiniz eyalette şirket kuruluşu, Yasal Temsilcilik, Aylık Muhasebe Hizmeti, EIN, ITIN ve Federal Gelir Vergi Beyanı gibi birçok konuda birçok hizmet seçeneği ile İfastürk'ten hizmet alıp avantajlardan faydalanabilirsiniz.

Diğer sorularınız için bize her zaman info@ifasturk.com üzerinden ulaşabilirsiniz.


Paylaş