Amerika’da Bir Çalışanı İşe Alma Maliyeti Nedir? Görsel

Amerika’da Bir Çalışanı İşe Alma Maliyeti Nedir?

24 Temmuz 2022

Yeni bir çalışanı işe almak, işinizi büyütmek için heyecan verici bir adımdır. Ancak, Amerika'da bir çalışanı işe alma maliyeti, sadece çalışana ödeme yapmakla sınırlı değildir. İşe alım, eğitim, vergiler ve diğer masrafları içerir. İşiniz için yeni bir ekip üyesi almak en önemli yatırımlarınızdan biridir. Peki, Amerika'da bir çalışanı işe alma maliyeti nedir?

Amerika'da Bir Çalışanı İşe Alma Maliyeti

Şirketinize yeni bir çalışanı işe almak bazı maliyetler gerektirir. Amerika'da bir çalışanı işe alma maliyeti, aşağıdaki unsurlardan oluşur:

 • İK Ekibi: Bir İK yöneticisinin ortalama yıllık maaşı 100.000-140.000 ABD doları arasında değişir.
 • Harici İşe Alım Görevlileri: Bir pozisyonun yıllık maaşının bir yüzdesi veya sabit bir oran talep eden işe alım ajansları.
 • İş İlanı: İş ilanı yayınlamak için ücretsiz seçenekler olsa da, ücretli hizmetler genellikle daha iyi sonuç verir. Örneğin, ZipRecruiter aylık 299 dolardan başlayan ücretli bir abonelik sunarken LinkedIn tıklama başına ödeme modeli sunar.
 • Arka Plan Kontrolleri: Sabıka kaydı kontrolü yaptırmanın maliyeti kontrol başına 30 dolardan başlar.
 • Sigorta: Her eyaletin farklı sigorta gereksinimleri vardır. Ayrıca işçi tazminat sigortası ödemesi yapmanız da gerekebilir.
 • Eğitim: Şirketler, bir çalışanı eğitmek için ortalama 46,7 saat harcıyor ve eğitim harcamalarında ek 986 dolar tutuyor.
 • Kurumsal Ekipmanlar: Yeni işe alınan her çalışanın ihtiyacı olabilecek ekstra öğeler için bütçe ayırmanız gerekir. Her çalışanın iş yerinde masa, bilgisayar, telefon, üniforma vb. gibi temel donanım ekipmanlarına ihtiyacı vardır. Bu ekipmanlar, işe alım sürecinin ek bir masrafıdır.
Amerika'da İşe Alım Sürecinde Çıkabilecek Masraflar

Ekibinize yeni bir çalışan dahil edebilmek amacıyla ilgili pozisyona uygun adaylara ulaşabilmek ve bulmak için çeşitli masraflar yapmak gerekebilir. İşe alım yapmak için pozisyona uygun aday çalışanlar bulduğunuzda sabıka kayıtlarını incelemek ve yasalara uygun yaşamış birisiyle ekip arkadaşı olmak isteyebilirsiniz. Ancak, New York’tan California’ya kadar ülke genelinde eyaletlerde hükümlü suçlulara karşı ayrımcılığı önlemek amacıyla özel kurumların işverenlerinin çalışma arkadaşı adayları için kredi ve sabıka kayıtlarını incelemesini engelleyen istihdam yasaları bulunur. Amerika’da bir çalışanı işe alma maliyeti konusunda 2022 yılında bu kontrolleri yapabilmeniz için sabıka kaydı kontrolü başına 30 dolardan başlayan bir ödeme yapmanız gerekir.

Amerika'da Yeni Bir İşe Alım için Bordro Masrafları ve Sigorta Kapsamı Maliyetleri

Şirketiniz hangi sektörde faaliyet gösteriyor olursa olsun yeni bir işe alım yapmak için bordro vergisi ödemeniz gerekir. Ek olarak, Amerika'da bir çalışanı işe alma maliyetini hesaplarken sigorta kapsamındaki maliyetlere de bütçe ayırmanız gerekir.

Bordro Masrafları
 • FICA (Federal Sigorta Katkıları Yasası) İşveren Payı: İşverenin ödemesi gereken sosyal güvenlik vergileri, çalışanın maaşının %6,2'si ve Medicare vergileri için %1,45'i oranındadır.
 • FUTA (Federal İşsizlik Vergisi Yasası): İşverenin yılda 20 hafta çalışan veya yılda 1.500 dolar kazanan en az bir çalışanı olması gerekir. İlgili yasa gereğince her çalışanın kazandığı ilk 7.000 doların %6’sı oranında vergi ödemeniz gerekir.
Sigorta Maliyetleri
 • İşçi Tazminat Sigortası: İşveren, çalışanın sınıf koduna göre işçi tazminat sigortası ödemesi gerekir. İşçi tazminat yasaları, işyerinde çalışırken yaralanan veya sakat kalan kişileri korur.
 • Sektör Bazlı Sigorta: Şirketinizin faaliyet gösterdiği alanlara göre çalışanınıza farklı sigorta türleri yapmanız gerekebilir.

Amerika'da bir çalışanı işe alma maliyeti, çalışanınıza ödeyeceğiniz maaşın yanı sıra hayat sigortası, tıbbi sağlık ve engellilik sigortası gibi sağlayabileceğiniz ek avantajlarla artabilir. Şirketiniz için bir çalışanın maliyeti, vergiler ve yan haklar göz önüne alındığında, çalışana ödenen maaşın 1,25 ila 1,4 katı tutarında olabilir.

Çalışan Maliyetleri Vergiden Düşülebilir mi?

İşletme sahibi olarak, çalışanlarınıza sağlık sigortası ve emeklilik tasarruf planları gibi avantajlar sunmak isteyebilirsiniz. Bu programlara fon sağlamak, özellikle kısıtlı bir başlangıç bütçesine sahipseniz önemli bir ön masraf olabilir. Bununla birlikte, bu faydalarla ilgili maliyetlerin çoğu işletme vergilerinizi beyan ettiğinizde düşülebilir. Amerika'da bir çalışanı işe alma maliyeti konusunda vergi ve sigorta masrafları vergiden düşülebilir.

💡 Amerika'da Şirket Kurma İşlemleri

Amerika'da şirket kurmak İfastürk ile çok kolay! İfastürk, Amerika'da sıfırdan bir işletme kurmak isteyenler için hem şirket kuruluş sürecinde hem de kuruluş sonrasında ihtiyaç duyabilecekleri tüm süreçlerde uçtan uca çözüm sunar. Şirket kurulumu, online ön muhasebe programı, sanal ofis, banka hesap açılışı hizmeti gibi tüm süreçlerde İfastürk sizlere destek olur. Şirket kuruluş sürecinin ardından onaylı kuruluş dökümanlarınız tarafınıza iletildikten sonra dünyanın her yerinden online olarak Amerika'daki şirketinizi yönetmeye başlayabilirsiniz.


Paylaş