Amerika’da Marka Tescili Nasıl Yapılır? Görsel

Amerika’da Marka Tescili Nasıl Yapılır?

11 Nisan 2023

İşinizi kurmak ve genişletmek istediğiniz ülkede markanızın ismi ve logosu gibi belli faktörleri koruma altına almanız gerekiyor. Amerika’da yatırım yapmaya hazırlanan bir girişimcinin, yarattığı markayı kullanmaya devam edebilmesi için tescilini alması ve haklarını koruması oldukça önemlidir. Peki, Amerika’da marka tescili almak için hangi yollar izlenmelidir?

Amerika’da Marka Tescil Süreci

Büyük bir emek ve özveri ile oluşturduğunuz markanızı taklit ve kopyalara karşı korumak için tescil işlemlerini eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir. Amerika’da marka tescili yaptırmak isteyen bir marka, işlemler için Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi (USPTO) ile iletişime geçmelidir. Marka tescili için dileyenler Madrid protokolüne bağlı kalarak WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü) üzerinden de başvuru gerçekleştirebilir. Özetle, Amerika’da marka tescili yaptıracak olan markalar iki farklı şekilde bu işlemi tamamlayabilir.

1) Madrid Protokolü (WIPO) Üzerinden Marka Tescil Başvurusu

ABD’deki şirketleri için Madrid Protokolü (WIPO) üzerinden uluslararası marka tescil başvurusu yapmak isteyen girişimciler, başvuru sırasında Amerika’yı seçmelidir. Madrid Protokolü üzerinden Amerika’da marka tescili yapanların USPTO başvurusu Madrid Protokolü aracılığıyla alınır.

Madrid Protokolü ile başvuru yapan markaların MM18 olarak adlandırılan formu eksiksiz doldurması ve başvuru evraklarını sürece dahil etmesi oldukça önemlidir. Söz konusu MM18 formu, ABD tarafında markanın kullanılacağına dair bir taahhütname niteliği taşır. Bunun yanı sıra doğrudan Türk Patent ve Marka Kurumu’nda yapılan başvurularda olduğu gibi Amerika Patent Marka ve Patent Ofisi’ne (USPTO) de marka tescil başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

2) Doğrudan Amerikan Ofisine Marka Tescil Başvurusu

Amerika’da marka tescili için doğrudan Amerikan ofisine başvuru yapmayı tercih eden markaların takip edebileceği üç farklı yöntem mevcuttur.

  • Kullanıma Dayalı Başvuru
    Eğer tescil edilecek marka ABD'de zaten kullanılan bir ürün veya hizmeti ifade ediyorsa, kullanım beyanı ve kanıtlar sunulmalıdır. Bu başvuru yöntemi, kullanıma dayalı marka başvurusu olarak kabul edilir. Ayrıca, daha fazla bilgi için Amerika'da girişimci olmak isteyenler rehberine bakabilirsiniz.
  • Türkiye’deki Tescile Dayalı Başvuru
    Markanızı Amerika'da tescil ettirmeden önce, Türkiye'de daha önce tescil edilmiş olabilir. Bu durumda, Türkiye'deki tescile dayanarak Amerika'da başvuruda bulunabilirsiniz. Türkiye'de tescile dayalı başvuru yapmayı tercih eden markalar, kullanım beyanını sunmadan bu işlemi tamamlayabilirler.
  • Kullanma Niyetine Dayalı Başvuru
    Eğer tescil etmek istediğiniz marka Amerika'da kullanılmıyorsa, kullanma niyetine dayalı başvuru işlemi yapabilirsiniz. Amerika, kullanma niyetine dayalı marka tescil başvurularında herhangi bir belge talep etmemektedir.

Bu başvuru yönteminde, başvuru ofis tarafından kabul edildikten sonra 6 ay içinde ön işlemler yapılması gerekmektedir. Buna göre, başvurudan sonra marka tescili için kullanım beyanını veya "Kullanım beyanı sunamıyorum ve uzatma talep ediyorum" ifadesinin yer aldığı dilekçeyi ofise iletmeniz beklenir. Amerika'da kullanımınızı kanıtlamak için kullanım ispatı sunmanız gerektiğini unutmamanızda fayda var. Daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Amerika’da Marka Tescil Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

Amerika’da marka tescili yapmak için en ideal zaman, markanın tüketici ile buluşmasından öncedir. Bu nedenle markayı kullanmaya başlamadan önce Amerika’daki tescil başvurusunun yapılması gerekir. Amerika’da yapılan her marka tescil başvurusu olumlu sonuçlanmadığı için marka vekillerinden yardım alınmasında fayda vardır. Tescil ile sonuçlanmasını istediğiniz marka başvurunuzun başarı oranını artırmak için marka vekilleri ile çalışabilirsiniz.

Amerika'da Marka Tescili İçin Madrid Protokolü mü Yoksa Doğrudan Başvuru mu Tercih Edilmeli?

Genel olarak, Madrid Protokolü ilgili ülkelerde oluşabilecek masrafların azaltılması veya başvuruların online olarak yapılması gerektiği durumlarda kullanılır. Madrid Protokolü'nde başvuru için belirli harçlar ödenir. Ancak doğrudan başvuru yönteminde ilgili ülkeye doğrudan başvuru yapıldığı için oradaki vekilin masrafları başvuran kişi tarafından karşılanır.

Madrid Protokolü'nde olumsuz bir sonuç alınma olasılığı daha yüksek olduğu için, sunduğu avantajlar etkisini kaybeder. Bu nedenle, marka tescil başvuru yöntemleri arasında seçim yaparken, zaten Madrid Protokolü başvurunuz varsa ve Amerika da tescil yaptırdığınız ülkeler arasına eklenecekse, doğrudan başvuru yapmak daha doğru olacaktır. Sıfırdan bir marka tescil başvurusu yapılacaksa, bir vekille ilerlemek daha uygun olabilir.

Siz de müşterileriniz için marka tescil sürecini kolaylaştırın ve Amerika'da güvence altına alın. Ifasturk, profesyonel ekibi ve deneyimi ile Amerika’da şirket kuruluş ve marka tescil süreçlerinizi sizin için kolayca yürütür. Markanızı yurt dışına açmak ve tescil başvurunuzu eksiksiz bir şekilde tamamlamak için Ifasturk ile yola çıkabilirsiniz.


Paylaş