Şirket Kuracak Kuryelerin Bilmesi Gereken 5 Madde Görsel

Şirket Kuracak Kuryelerin Bilmesi Gereken 5 Madde

15 Aralık 2022

Online alışveriş yapanların sayısı arttıkça, esnaf kurye modeliyle şirket kuracak kuryelerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Peki, esnaf kurye şirketi kurarken nelere dikkat etmek gerekir?

Esnaf Kurye Şirketi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Esnaf kurye iş modeli, yalnızca bir firmaya bağlı kalmadan birden çok yerde, istediği zaman, istediği kadar çalışabileceği bir sistem olarak yasal açıdan ortaya çıkan bir iş modelidir. Bu iş modelinden faydalanmak için bir şirket kurulması gerekir. Bu konuda dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 1. İş Modeline Karar Vermek
 2. Şirket kuracak kuryelerin öncelikle hangi bölgelerde, hangi şehirlerde faaliyet göstereceklerine ve ne tür şeyler taşıyacaklarına karar vermeleri gerekir. Örneğin; yalnızca zarf mı taşımak istiyorsunuz? Yoksa daha büyük paketler de taşıyabilir misiniz? Bu sorulara net bir yanıt vermelisiniz. Bu sorulara yanıt verdikten sonra iş modelinizi belirleyip ona göre bir başlangıç yapmak daha verimli olacaktır.

  Ayrıca bir esnaf kurye şirketinin büyüyebilmesi için en önemli şeylerden birisi de fiyat politikasıdır. Bunun için öncelikle bulunduğunuz muhiti dikkate almalısınız. Büyük bir şehirde faaliyet göstermek arz talep dengesinden ötürü daha çok kar anlamına gelir. Fakat bu doğrultuda sektördeki rakiplerinizin sayısı da artacağı için rakip analizinizi önceden yapmalısınız. Bu nedenle de fiyat politikanızı diğer firmalarla rekabet edebilecek seviyede tutmalısınız. Son olarak ise esnaf kurye iş modeli hakkında daha detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz ve bu iş modelinin detaylarını öğrenebilirsiniz.

 3. Tecrübeli Kişilere Danışmak
 4. Şirket kuracak kuryelerin sektörde daha önce herhangi bir tecrübeleri yoksa muhakkak yardıma ihtiyaçları olacaktır. Bu noktada kargo ve kurye işiyle uğraşan profesyonellerden yardım almanız çok önemlidir. Bu nedenle çevrenizde bu işi yapan birileriyle yüz yüze görüşmek, sektör hakkında bilgi almak birçok konuda size yardımcı olur.

  Örneğin; hukuk kısmında bir avukatla ya da hukuk danışmanıyla görüşmeli ve mevzuat hakkında bilgi almalısınız. Bu sayede şirketinizi kurarken önünüze çıkabilecek herhangi bir yasal engelin çıkmasını önlemiş olursunuz. Şirketinizi kurduktan sonra reklam ve tanıtım için de bir bütçe yapmanız gerekecektir. Bu gibi mali konuları takip edebilmek adına muhasebeci bulmalı ve gelir-gider dengesi, ödeme yöntemleri hakkında bilgi almalısınız. Ayrıca bir sigorta acentesine gidip şirketinizi, varlıklarınızı sigortalatmayı da unutmamalısınız. Bu sayede oluşabilecek herhangi bir zarardan dolayı doğabilecek masraflardan kurtulabilirsiniz.

 5. Gerekli Ekipmanları Temin Etmek
 6. İş modelinize ve şirketin büyüklüğüne göre bazı ekipmanlara ve araçlara ihtiyacınız olabilir. Örneğin, sadece ufak şeyler taşıyacaksınız personelinize bisiklet veya motorsiklet tahsis edebilirsiniz. Fakat daha büyük paketler taşıyacaksınız, kamyonet gibi daha büyük araçları tahsis etmelisiniz. Ayrıca şirket için cep telefonu ve hat, üniforma, kırtasiye malzemelerine de ihtiyacınız olacaktır. Bunlar için önceden bir bütçe hesaplaması yapmayı da unutmamalısınız.

 7. Aylık Masrafları Hesaplamak
 8. Şirket kuracak kuryelerin öncelikle şirket kurduktan sonra araçların sigortası, kargo sigortası, çalışanların maaşı ve yakıt gibi konularda masraflarınız olabilir. Ayrıca elektrik ve internet faturaları, reklam bütçesi de yine aylık masraflardan bazılarıdır. Bu nedenle ekstra bir birikiminiz olmalıdır. Bu noktada aylık masraflarınızı hesaplamalı, ona göre masraf planlarınızı oluşturmalısınız. Bir bütçe planı yapmadığınız takdirde birçok masrafa hazırlıksız yakalanabilirsiniz.

 9. Şahıs Şirketi Vergi Dilimlerini Öğrenmek
 10. Şahıs şirketlerinin sermaye şirketlerinden farklı olarak kademeli bir vergi sistemine sahiptir. Bu sistem, temelde daha az kazanan şirketin daha az, daha çok kazanan şirketin daha çok vergi ödemesi mantığına dayanır. Ödenecek vergi oranları da elde edilen gelirlere göre farklılık gösterir. Bu oran yüzde 15 ile 40 arasında değişmektedir. şahıs şirketi nasıl kurulacağı, masrafları, vergi oranları hakkında merak ettiklerinizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

  Ifastürk ile Şahıs Şirketi Kurmak Çok Kolay!

  Şahıs şirketi kurmak, sürekli hareket halinde olan kuryeler için zor görünebilir. Bu süreci kişisel olarak yürütmeniz ile karşılaştırıldığında, Ifastürk sizlere maddi yönden ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Şirket kurulumu ve kuruluş sonrası tüm süreçlerde yanınızda yer alır ve tüm vergi süreçlerinizi yönetmeniz için size uçtan uca çözüm sunar. Daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.
Paylaş