TÜBİTAK BiGG 2021 Yılı 1. Çağrısının Sonuçları Belli Oldu


TÜBİTAK, Bireysel Genç Girişim “BİGG” programı ile genç ve yenilikçi girişimci adaylarının hayallerini gerçekleştirmeye devam etmekte. 2012 yılında başlatılan Program kapsamında desteklenen 1789 girişimci, şirketlerini kurarak iş fikirlerini hayata geçirmiştir. 2021 yılı 1 Çağrısı kapsamında 63 Uygulayıcı Kuruluş girişimcilere eğitim, mentorluk, kuluçka, işbirliği ağlarının kullanımı ve müşteri doğrulama desteklerini içerecek şekilde hızlandırıcı hizmeti sağlamıştır.

Programın 2. Aşamasında girişimcilerin firmalarını kurmaları sonrası 200 bin TL’ye kadar sermaye desteği sağlanmaktadır. BiGG 2021 yılı 1. Çağrısına 2395 girişimci iş fikri başvurusu yaptı. Bu başvurulardan 1114 girişimci 63 Uygulayıcı Kuruluş’tan 1. Aşama desteği aldı. Uygulayıcı Kuruluşlar tarafından iş planına onay verilen 305 girişimcinin iş planları TÜBİTAK tarafından düzenlenen 2. Aşama panelleri kapsamında değerlendirildi. Akademisyenler, sanayiciler ve yatırımcılardan oluşturulan panel değerlendirmeleri sonucu 132 girişimcinin 2021 yılı 1. Çağrısı kapsamında 2. Aşama desteği alması uygun bulundu.

2012-2021 Yılları Arasında 1921 Teknogirişim Firması BiGG Desteği Almaya Hak Kazandı

BiGG 2021 yılı 1. Çağrısı ile desteklenecek girişimcilerle birlikte toplamda 1921 girişim firması Programdan yararlanarak kurulmuş olacak.

Desteği almaya hak kazanan 132 girişimci Ocak ayında şirketlerini kurarak TÜBİTAK’la sözleşme imzalayacak, 1 Şubat 2022 tarihinde iş planlarını gerçekleştirmek için çalışmalarına başlayacak.

Destek almaya hak kazananların listesi için tıklayınız.


Şirket kurmak isteyenler ne yapmalıdır ?

Şirket kurmaya karar verildiğinde süreç boyunca size yardımcı olabilecek uzman bir mali müşavir ile hareket etmeniz kuruluş işlemlerinde ihtiyaç duyabileceğiniz yönlendirmelerin profesyonelce gerçekleşmesini sağlar. Kulaktan dolma bilgilerle işe başlamak bulunacağınız sektörün vergilendirme süreci, ticari faaliyetleriniz boyunca dikkat etmeniz gerekenler ve kuruluş sonrasındaki muhasebe işlemlerinizin takibi gibi konularda zorlanmanıza neden olur. IFASTURK, yıllara dayanan tecrübesiyle girişimci adaylarının yanında olarak şirket kuruluşu hakkında detaylı bilgilendirme yapar, süreç takibi gerçekleştirir.


Paylaş