2021-12-27 13:14:14         

ŞİRKET KURULUŞU NASIL YAPILIR ?

Günümüzde şirket kuruluşu birkaç günde tamamlanacak kadar kolaylaşmış olsa da başlangıç aşamalarında atlanmaması gereken noktaların altını çizmekte fayda var. Kuracağınız şirketin türüne bağlı olarak sermaye tutarı ve kuruluş süreçleri değişkenlik göstereceğinden kendi işinizi kurmaya karar verdiğinizde ilk olarak hangi tür şirket kuracağınızı belirlemeniz gerekir.

Hangi şirket türü kurulmalı ?

Şirket türleri sermaye şirketi ( limited şirket, anonim şirket ) ve şahıs şirketi olmak üzere ikiye ayrılır. Şirket türünün limited, anonim veya şahıs olmasına göre sahip olduğu avantajlar ve yükümlülükler farklıdır. Örneğin limited şirket, düşük sermaye tutarı yönünden avantajlıyken anonim şirket sermaye tutarının en az 50.000 TL olması gerekir. Şahıs şirketlerde ise sermaye zorunlu değildir fakat diğer şirket türlerine kredi kurumlarına ve bankalara karşı daha az prestijli konumdadır.

Şirket kuruluşunda hazırlanması gereken belgeler nelerdir?

Şirket türüne, unvanına ve bunlara bağlı olarak şirket ortakları ile hisse tutarları belirlenmelidir. Şirket kuruluş yeri ve şirket temsilcisi de belirlendikten sonra kurucular tarafından hazırlanması gereken belgeler aşamasına geçilir.
Şirket kuruluşu için tüm ortaklar tarafından hazırlanması gereken belgeler arasında;

  • Kimlik fotokopisi,
  • İkametgah,
  • Kira Kontratı,
  • Vesikalık fotoğraf (İl bazında değişiklik göstermekte bazı Ticaret Odaları istememektedir.),
  • Anonim şirketler için sermayenin asgari bloke tutarının yatırıldığına dair banka yazısı

Belge işlemleri tamamlandıktan sonra başvuru ve onay süreci başlar. Onay sürecinin ardından faaliyet belgesi, sicil tasdiknamesi ve tescil yazısı bağlı bulunan Ticaret Odasından alınabilmektedir.

Şirket kurmak isteyenler ne yapmalıdır ?

Şirket kurmaya karar verildiğinde süreç boyunca size yardımcı olabilecek uzman bir mali müşavir ile hareket etmeniz kuruluş işlemlerinde ihtiyaç duyabileceğiniz yönlendirmelerin profesyonelce gerçekleşmesini sağlar. Kulaktan dolma bilgilerle işe başlamak bulunacağınız sektörün vergilendirme süreci, ticari faaliyetleriniz boyunca dikkat etmeniz gerekenler ve kuruluş sonrasındaki muhasebe işlemlerinizin takibi gibi konularda zorlanmanıza neden olur. IFASTURK, yıllara dayanan tecrübesiyle girişimci adaylarının yanında olarak şirket kuruluşu hakkında detaylı bilgilendirme yapar, süreç takibi gerçekleştirir.