Mali Mmühür ve e-İmza Nedir? Kimler Başvuru Yapabilir
2022-06-15 15:48:54          Kategori: Mali Mmühür ve e-İmza Nedir? Kimler Başvuru Yapabilir

MALİ MÜHÜR VE E-İMZA NEDİR? KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?


Firmalar tarafından kullanımının oldukça yaygınlaştığını gördüğümüz mali mühür, resmi işlemlerinizin gizliliğini ve güvenliğini esas alıyor. Peki “Kimler başvurabilir, ne işe yarıyor?” diye merak ediyorsanız işte cevapları yazımızda...

Mali mühür nedir?

Mali mühür, firma olarak sahip olduğunuz kaşenin elektronik forma dönüştürülmüş halidir. Artık pek çok resmi işlemin dijital platformlar aracılığıyla sürdürüldüğü günümüzde, mali mühür de bu değişimin bir parçası olarak karşımıza çıkar. En önemli noktalardan biri de, e-fatura gibi birçok resmi işlemdeki içeriğin gizliliği ve güvenliğini sağlar.

Mali mühür sertifikası nedir?

Mali mühür, Tübitak tarafından size ulaştırılır ve USB cihazı görünümüne sahiptir. Elektronik kaşe yerine geçer. Bu anlamda kurumsal bir e-imza çeşididir de denilebilir. Eğer tüzel firma iseniz ve elektronik fatura kullanıcısı olmak istiyorsanız mali mühür başvurusu yapmanız gerekir.

Mali mühür başvuru süreci

Mali mührü, Kamu Sertifikasyon Merkezi (KSM)'nin internet sayfası üzerinden başvuru formunu doldurarak ve mali mühür ücretini TUBİTAK’a ileterek alabilirsiniz. İlgili ödemeyi banka şubelerinden, bankaların internet ya da mobil şubelerinden vergi kimlik numaralarınız ile sorgulatarak yapabilirsiniz.

Mali Mmühür ve e-İmza Nedir? Kimler Başvuru Yapabilir?

Mali mühür ne işe yarar?

Mali mührü elektronik fatura başvuru aşamasında firmanızı sisteme tanımlamak amacıyla kullanırsınız. Bu şekilde kurumunuzun bilgileri doğrulanmış olur. Mali mühür, Mali Mühür Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı tarafından oluşturulan sertifikaların, tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşların oluşturduğu elektronik fatura ve diğer belgelerin kaynağını, bütünlüğünü ve içeriğini garanti altına alır. Bu belgelerin iletimi ve arşivlenmesi sırasında güvenlik ve gizlilik sağlar.

Mali Mühür kimler tarafından kullanılır?

Kurumun yetkili olarak bildirdiği şahıslar, mali mührün kullanım alanını oluşturur. Fakat, kurum içerisinde yetkili olan kişilerde değişiklik yaşanırsa, ilgili kişilerin yerine atanan yetkililerin kısa süre içerisinde seçilip, yetkili birimlere bildirilmesi gerekir.

2022 yılı mali mühür ücretleri

Güncel mali mühür ücretleri ise aşağıdaki gibidir:

Tüzel Kişi (LTD ya da AŞ iseniz) Ücret
3 yıllık mali mühür ve güvenlik hizmetleri sertifikası (MÜS + GÜS) + Akıllı Kart Okuyucu 395,30 TL
(335 TL + KDV)
Gerçek kişi (Şahıs firmaları için) Ücret
3 yıllık mali mühür ve güvenlik hizmetleri sertifikası (MÜS + GÜS) + Akıllı Kart Okuyucu 251,34 TL
(213 TL + KDV)

Mali mühür ile ilgili önemli bilgiler

  • Mali mührün 3 senede bir yenilenmesi gerekmektedir.
  • Firma ünvanının değişmesi durumunda, eski ünvan üzerinden alınan mali mühür geçerliliğini yitirmiş olur. Bu nedenle yeni ünvanla tekrar mali mühür başvurusu yapmanız gerekir.
  • e-Fatura kullanmak isteyen tüzel kişilerin mali mühür alması zorunludur.
  • Mali mühre Kamu SM internet sayfası üzerindeki formu doldurarak başvurabilirsiniz.
  • Mali mühür elektronik fatura başvurusunda firmayı sisteme tanımlamak amacıyla kullanılır.

e-İmza ile Mali Mühür arasındaki fark nedir?

Mali mühür ve e-imza birbirinden tamamen ayrı olduğu halde genelde aynı şey olarak değerlendirilip karıştırılır. Bu sebeple sizleri mali mühür ve e-imza’nın işlemleri ve kullanım alanları hakkında aydınlatmak isteriz.

E-imza ve mali mührün birbirinden ayrı şeyler olduğundan bahsetmiştim. e-İmza’nın mali mühürden en önemli farkı, firma yerine şahsa verilmesidir. E-imza, kişinin ıslak imzası yerine geçer.

Şahıs firması olarak elektronik fatura kullanıcısı olmak istiyorsanız, başvurunuzu mali mühür yerine e-imza ile de yapabilirsiniz. Cihazı, e-imza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş olan kuruluşlardan temin edebilirsiniz.

e-İmza nasıl kullanılır?

e-İmzanız size akıllı bir kart üzerinden gönderilir. Kullanabilmek için ilk şart, kart sürücünüze yazılımı kurmanızdır. Bunun için de kullandığınız Windows sürümünün 32 bit veya 64 bit olduğunu kontrol etmelisiniz. Şayet, bilgisayarınızda macOS işletim sistemi kullanıyorsanız kurulum için hizmet aldığınız kurum ile iletişime geçmenizi öneririz.

e-İmza kullanabilmeniz için bir diğer şart da, bilgisayarınızda Java uygulamasının kurulu olmasıdır. Java uygulaması yoksa işletim sisteminize uygun Java sürümünü bilgisayarınıza ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Java gibi, Net Framework yazılımı da bilgisayarınızda kurulu olmalıdır.

Son olarak e imza cihazının kullanılması için gerekli olan sürücü ve programları bilgisayarınıza kurmalısınız. Bunun için e-imza ile birlikte size gönderilen kılavuz ve medya araçları yardımcı olacaktır.

Tüm bu kurulum süreci tamamlandıktan sonra sıra aktivasyon işlemlerini tamamlamaya gelir. USB bilgisayarınıza takılı iken cihazı çalıştırarak aktivasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

2022 yılı e-İmza ücretleri

Kamu Sertifikasyon Merkezi sitesi üzerinden belirtilen e-imza ücretleri aşağıdaki gibidir:

Ürün Fiyatı
1 yıllık nitelikli elektronik sertifikanın fiyatı 129,80 TL (110 TL + KDV)
2 yıllık nitelikli elektronik sertifikanın fiyatı 159,30 TL (135 TL + KDV)
3 yıllık nitelikli elektronik sertifikanın fiyatı 200,60 TL (170 TL + KDV)
VPN/LOGON ( NES’SİZ ) 118,00 TL (100 TL + KDV)
VPN/LOGON ( NES ile birlikte alındığında) 59,00 TL (50 TL + KDV)
Mini kart okuyucu 118,00 TL (100 TL + KDV)
Masaüstü kart okuyucu fiyatı 236,00 TL (200 TL + KDV)
Test Sertifikası 236,00 TL (200 TL + KDV)

Mali Mühür yenileme başvurusu nasıl yapılır?

Mali mühür yenileme işlemleri, sertifika süre bitimine 3 ay kala başlamaktadır. Kamu SM, sistemde kayıtlı e-posta adresi üzerinden gerekli bilgilendirmeyi yapmaktadır. Süre bitiminde, yetkililer başvuru talebinde sürecinde gerçekleştirdiği maddeleri tekrarlar.

Bütün bu bilgiler ışığında mali mühür ya da e-imza sahibi olabilirsiniz. İkisi arasındaki farkın ne olduğu ve işlevleri konusunda aklınızdaki soru işaretlerinin aydınlanmış olmasını umuyorum.

Şirketinizde size yardımcı olacak içeriklerimizi kaçırmamak için blogumuza abone olabilirsiniz:

2022-06-15 15:48:54          Category:


Yorumlar


Paylaş