2022-01-29 14:33:41          İlgili: İSTİSNA HAKKINDA SON GELİŞMELER VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İSTİSNA HAKKINDA SON GELİŞMELER VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


Herkese merhaba, Bu yazımızda sosyal içerik üreticiliği ve uygulama geliştiricilerinin elde ettikleri kazançlara yönelik sağlanan istisnalar hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Son dönemlerde merak edilen konular arasında yer alan istisnanın son durumu ve dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? konularına değineceğiz.

Bu kapsamda tebliğin taslak hali 23 Aralık 2021 tarihinde yayınlandı. Fakat tebliğ henüz yayınlanmadığı için her ne kadar yasa 01 Ocak 2022 itibariyle yürürlüğe girmiş olsa da yayınlanmaması nedeniyle belirsizlikler mevcut.

Vergi dairelerine ulaşan tebliğ olmadığı için sosyal içerik üreticiliği ve uygulama geliştiricilerinin müracaatlarını vergi daireleri kabul etmiyor, kabul etseler dahi cevap yazılabilecek istisna belgesine ulaşamıyor kısaca sonuç alınamıyor. Uygulamanın yürütücüsü tarafında bulunan bankalarda konu hakkında bilgi olmadığını ifade ediyorlar.

Bu durumda dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Çünkü bazı konular gerçekten çok beklenenin dışında gibi görünüyor.

01 Ocak 2022 itibariyle yasa yürürlüğe girdi. Ancak bankaya istisna belgesi olmadan para yatırılmaması gerekiyor. Youtube v.b. sosyal içerik üreticiliği kanalı ile istisna belgesi olmadan gelir elde edilmesi durumunda tahsilatınız banka hesabınıza geleceğinden mükellefiyet açtırılması gerekmektedir. Normal işletmeler gibi mükellefiyet açtırarak yasal beyannamelerinizin muhasebeciniz tarafından bağlı bulunacağınız vergi dairesine verilmesi ve tahakkuk edilen vergilerin ödenmesi gerekmektedir. Mükellefiyet açtırmadan gelir elde edildiği durumda ceza ile karşılaşmanız kaçınılmazdır. Geçmişe yönelik inceleme ile karşılaşırsınız alacağınız ceza yüksek tutarlı olacaktır. Mükellefiyet açtırdığınız durumda ise bağkur primi, muhasebe hizmet alımı ödemesi, stopaj ödemesi v.b. maliyet kalemlerini detaylı olarak hesaplanmasında fayda bulunmaktadır.

IFASTURK olarak sizlere tüm bu konularda detaylı bilgi vermekten mutluluk duyarız.

Girişimcilik ve şirket kurmak üzerine hazırladığımız içeriklerden haberdar olmak için aşağıdaki butona tıklayabilir, blog bültenimize ücretsiz abone olabilirsiniz.