Nace Kodu Nedir ?
2021-12-27 13:26:05          Kategori: NACE KODU NEDİR ?

NACE KODU NEDİR ?


Avrupa’nın iktisadi işlemlere veri üretip yayması amacıyla yapılan bir çeşit kodlama sistemidir.
Her harfi Fransızca kelimelerin baş harflerini temsil etmektedir. Temsil ettiği kelime gurubu “Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté Européenne” olarak bilinir. Türkçe’ye “Avrupa Topluluğu’nda Ekonomik Faaliyetlerin Sınıflandırılması” olarak çevrilebilir. NACE kodu ISIC adı verilen bir uluslararası sınıflama ile ilişkilidir. İktisadi eylemlere yönelik dataların global formlarda kıyaslanması için önem arz etmektedir.
Esasında NACE kodu firmaların kendi sektörlerindeki tehlike gruplarını saptayan altı haneden oluşan kodlama yöntemidir.  Bu nedenle bir kesim tarafından altılı faaliyet kodu şeklinde de adlandırılmaktadır.

NACE kodunun amacı nedir ?

Yeni bir şirket kurarken, şirketi bağlı olacağı ticaret odasına kayıt işlemi yaptırmadan evvel kesinlikle NACE kodunun öğrenilmesi gerekmektedir. NACE kodunu doğru şekilde saptadıktan sonra şirketin tehlike grubu da doğru şekilde anlaşılabilir.
Faaliyete geçtikten sonra hızlıca adapte olunan iş sağlığı ve güvenliği yasasının ardından tehlike grupları da NACE kodu ile saptanmaktadır.

IFASTURK olarak sürekli güncellenen tehlike grupları listesi için destek sağlamaktayız. Şirket kuruluşu öncesinde her konuda olduğu gibi NACE kodu belirlemede de IFASTURK hızlıca doğru adımı atmanızda yardımcıdır.
Çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli olan işlerden hangi gruba dahil olduğunuzu öğrenmek için linkini bıraktığımız web sitemizdeki içeriklerden faydalanabilirsiniz: www.ifasturk.com.tr/pratik-bilgiler
Mevcut şirketiniz için NACE kodu sorgulamak istiyorsanız, bağlı olduğunuz ticaret odasının web sitesi girerek sicil kayıtlarınızı kontrol edebilirsiniz.

NACE kodu nasıl değiştirilir ?

Öncelikle NACE kodunu neden değiştirmek gerektiğinin bilinmesi gerekir. Mevcut belgelerinizde yanlış bir veri girildiği durumda değişiklik gerekebilir. 6331 sayılı kanun kapsamında firmaların sorumlulukları yukarıda belirttiğimiz tehlike gruplarına göre değişmektedir. NACE kodu da bu tehlike grupların olacak değişiklere istinaden değiştirilmesi gerekmektedir.
Ayrıca şirketin vergi levhasında yapılan bir yanlışlık varsa hızlıca NACE kodunun değiştirilmesi gerekir. Bunun için bağlı bulunulan vergi dairesine NACE kodu değişikliği talep formu doldurularak başvuru yapılması önemlidir.
Ticaret Sicil Müdürlüğü’nce tescil edilen NACE kodu, talep edilen ile örtüşüyorsa vergi levhasında yapılan değişikliğin akabinde bağlı bulunulan ticaret odasına da ayrıca başvuru yapılması gerekir. Nace Kodu Değişikliği Talep Dilekçesi
Eğer ki SGK nedeniyle NACE kodu değişikliği gerekliyse SGK’nın web sitesinden değişiklik talebi yapılabilir. Talep onaylandığı takdirde firma sahibi NACE kodundaki değişikliği yine aynı web sitesinde görüntüleyebilir.
Tüm bu süreçler size karmaşık geliyorsa, IFASTURK olarak hızlıca sizin adınıza çözüm sağlar, sadece kendi işlerinize yoğunlaşma fırsatı yaratır.

2021-12-27 13:26:05          Category:


Yorumlar


Paylaş