2021-12-28 09:46:58         

YOUTUBE GELİRİ NASIL VERGİLENDİRİLİR ?

Pandemi ile birlikte sosyal medya kullanımı çığ gibi büyüdü. Sosyal medya araçlarından en çok tercih edilen video uygulaması ise herkesin bildiği gibi YouTube. Artık herkesin medya patronu olmasının yolunun açıldığı YouTube platformu ile gelir elde edenlerin sayısı bir hayli fazlalaştı. Peki YouTube üzerinden nasıl gelir elde edilmektedir?

YouTube kanalı sahipleri yani bilinen adıyla YouTuber’ların iki tip gelir elde etme yöntemi vardır:

  • 1 - Video izlendikçe Google reklamları ile gelir oluşturma
  • 2 - Video içerisine çeşitli kişisel sponsorluklar yerleştirme

Google reklamları ne kadar çok izlenilip etkileşim alınırsa o kadar çok gelir oluşturmaya dayalı bir gelir elde etme yöntemidir. YouTube platformunun sahibi olduğu Google tarafından belirttiğiniz banka hesap numaranıza her ay elde ettiğiniz gelir tutarında bir ödeme yapılmaktadır. Bu ödenen rakam ticari kazanç sayıldığından gelir vergisi kanunu kapsamına girmektedir. Dolayısıyla vergi mükellefiyeti oluşur.

Video içine sponsorluk alınmasıyla elde edilen gelir ise ya sponsor firmadan ya da sponsor firma ile iş birliği yapmanızı sağlayan firmadan elde edinilmektedir. Bu gelir yine ticari kazanç olduğundan dolayı vergilendirilmesi gerekmektedir.

Her iki durumda da kanunsuz bir gelir elde etmemek için fatura düzenleyip, vergisini devlete ödemeniz gerekmektedir. Nasıl olsa her zaman gelir elde etmiyorum, çok büyük rakamlar değil, yaşım küçük gibi cevaplar maliye tarafından sizlere işlem yapılmayacağı anlamı taşımaz. Bu nedenle bu geliri legal olarak sağlamanın yolları araştırılmalıdır.

Aksi halde banka hesaplarına uygulanacak basit bir filtre ile Google’dan yapılan para transferlerini tespit etmek devlet için çok kolay bir yöntemdir. Ayrıca, artık yapılan sponsorluk anlaşmalarında herkes için %15 gelir vergisi uygulanacağı da Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kesinleşmiştir. Reklam veren ya da ajansı kiminle nasıl iş birliği yaptığını devlete beyan etmektedir. Özetle 18 yaşından küçük birisi YouTube kanalı üzerinden kendince küçük de olsa gelir elde ediyorsa bile devlete vergi vermekle yükümlüdür.

YouTube üzerinden gelir elde ediyorsanız devletin tanıdığı destek ve istisnalardan faydalanmak için IFASTURK ile iletişime geçebilirsiniz.

Hatırlatmak isteriz ki elde edilen her türlü gelirin vergisi devlete ödenmelidir. Yeni bir meslek türü olan YouTuber olmak da buna dahildir. Vergi mükellefiyeti olarak ya da telif geliri oluşturarak kanunlar çerçevesinde bu kazancı elde etmeniz mümkündür. Her iki türlü de sizler için en avantajlı yolu öğrenmek için IFASTURK tecrübesinden faydalanabilirsiniz.