Freelance Çalışma Nedir? Türkiye’de ve Yurt Dışında Nasıl Yapılır?
2023-04-04 09:43:08          Kategori: GİRİŞİMCİLİK

FREELANCE ÇALIŞMA NEDİR? TÜRKİYE DE VE YURT DIŞINDA NASIL YAPILIR?


Son yılların en revaçta olan kavramlarından biri freelance çalışmadır. Var olan pek çok mesleğin yanında freelance çalışma sistemine uyumlu olarak yeni iş alanları da ortaya çıkmaktadır. Peki, freelance nedir? Freelance meslekler hangileridir? Türkiye’de ve yurt dışında freelance iş bulabileceğiniz web siteleri hangileridir?

Freelance Nedir?

Freelance kelime anlamı olarak serbest çalışma demektir. Freelance çalışma dendiğinde; bir işverene bağlı olmadan, herhangi bir ofis ortamından ve sabit mesai saatlerinden bağımsız bir çalışma şekli anlaşılır. Freelance, yani serbest çalışanlar, tamamen kendi kurdukları düzen doğrultusunda çalışmaktadır. Böylece kişiler gün içinde çalışma saatlerini kendileri planlayarak verimli bir şekilde çalışabilir.

Freelance Olarak Yapılabilecek İşler Nelerdir?

Son yıllarda kendinden daha sık söz ettiren freelance çalışmaya uygun mesleklerin sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Bu mesleklerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Online Eğitmenlik / Danışmanlık: Özellikle pandemi sonrasında hızla artan online eğitim sayesinde artık pek çok eğitimi fiziksel mekandan bağımsız almak mümkün olmaktadır. Uzmanlık alanınıza dair sağlayacağınız online eğitimler ile freelance çalışma sistemine dahil olabilir, konfor alanınızdan çıkmadan dilediğiniz yerden danışmanlık hizmeti verebilirsiniz.
 • Grafik Tasarımcılık: Grafik tasarımcılık gerek ofise bağlı gerek bağımsız olarak yapılabilen mesleklerden biridir. Bu mesleği yapabilmeniz için Illustrator, Photoshop, Corel Draw gibi bazı grafik programlarını iyi derecede kullanabiliyor olmanız gerekir.
 • Yazılımcılık: Yazılımcılık dijital dünyanın olmazsa olmaz mesleklerinden biridir. Yazılımcılık yapmak için Python, Java, C++ gibi yazılım dillerine hakim olabilmelisiniz. Böylece freelance olarak bu mesleği yapabilirsiniz.
 • Metin / İçerik yazarlığı: Reklam, dergi, metin ve içerik yazarlığı günümüzde sıkça ihtiyaç duyulan bir meslek haline gelmiştir. Markaların hızla dijitale geçmesi ile birlikte dijital içerik üreticilerine olan ihtiyaç da artmaktadır. Kaliteli içerik yazarlarına duyulan ihtiyaç yüzünden, freelance mesleklere bir yenisi, yani dijital içerik yazarlığı da eklenmiştir.
 • Tercüman: Yabancı dile daima ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bazı alanlarda profesyonel yetkinlik önem taşır. Freelance tercümanlık yaparak istenen çevirileri belirlenen süre içinde sağlayabilirsiniz. Özellikle birden fazla yabancı dil biliyorsanız alacağınız iş sayısı da buna bağlı olarak artabilir.
 • Sosyal Medya Uzmanlığı: Sosyal medya uzmanlığı son yıllarda sıklıkla ihtiyaç duyulan mesleklerden biri haline gelmiştir. Kurumsal sosyal medya yönetimini bir firmaya bağlı olarak ofiste yapabileceğiniz gibi freelance yaparak da gelir sağlayabilirsiniz. Bu mesleği yapabilmek için Photoshop gibi programları kullanabiliyor olmanız görsel içerikler ile kullanıcıların ilgisini çekebilmeniz için gereklidir.
 • Muhasebecilik: Muhasebe, her şirketin ihtiyaç duyduğu bir alandır. Dijital programların gelişmesi sebebiyle muhasebe uzmanları da artık freelance olarak çalışmalarını sürdürebilmektedir. Farklı firmalara uzaktan muhasebe hizmeti verirken, yalnızca gerekli olduğunda yüz yüze görüşme sağlayabilirsiniz.

Türkiye’de ve Yurt Dışında Freelance Çalışmak

Freelance, yeni bir kavram olmasa da Türkiye’de ve dünyada teknolojinin ilerlemesiyle birlikte kullanımı hızlı bir şekilde artmıştır. Buna bağlı olarak freelance çalışma gün geçtikçe tanınır hale gelmiş, dolayısıyla bu da vergilendirme sistemine dahil edilmiştir. Artık freelance çalışmak için pek çok site mevcuttur. Bu siteler aracılığı ile iş alabilir ya da belirli projelere dahil olabilirsiniz. Böylece tek seferde birçok farklı markaya ulaşmanız kolaylaşırken yaptığınız işi görünür kılma fırsatı da bulabilirsiniz. Peki, bu siteler hangileridir?

Türkiye’de Freelance Siteleri

Türkiye’de freelance çalışma, her ne kadar uzun süredir var olan bir kavram olsa da etkinliği son dönemlerde artmıştır. Bu da, freelance çalışabileceğiniz pek çok platformun ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Türkiye’de faaliyet gösterebileceğiniz bazı freelance siteleri şunlardır:

Bu gibi siteleri kullanmak için önce üye olmanız gerekir. Genellikle ücretli bir üyelik sistemine sahip olan freelance çalışma sitelerinde üyeliğinizi tamamlayıp uzmanlığınıza dair gerekli açıklamaları girdikten sonra ilanlara başvurabilirsiniz. Böylece potansiyel müşterilerinize daha hızlı bir şekilde ulaşmanız mümkün hale gelir.

Yabancı Freelance Siteleri

Başta İngilizce olmak üzere farklı yabancı dillere hakim olmanız halinde yurt dışı freelance siteleri üzerinden de belirli projelere dahil olabilir ve dövizle gelir elde edebilirsiniz. Bu sitelerden bazıları şunlardır:

Freelance Çalışanların Operasyonel Süreçleri IFASTURK ile Kontrol Altında!

Yurt içinde ya da yurt dışında freelance çalışarak elde ettiğiniz tüm kazançların ve vergi süreçlerinin takibini IFASTURK ile yapabilirsiniz. IFASTURK vergi dönemlerini sizin için takip eder ve her yeni gelişmeden sizi haberdar eder. Bunun yanında online muhasebe uygulaması ile operasyonel süreçlerinizi de çok daha kolay hale getirir. Ayrıntılı bilgi için bize ulaşın.2023-04-04 09:43:08          Category: ENTREPRENEURSHIP

What is Freelance Work? How to Do It in Turkey and Abroad?


One of the most popular concepts of recent years is freelance work. Along with many existing professions, new job opportunities are emerging compatible with the freelance work system. So, what is freelance? Which professions are suitable for freelance work? What are the websites to find freelance jobs in Turkey and abroad?

What is Freelance?

Freelance means working independently. When we say freelance work, it means a way of working that is not dependent on any employer, office environment, or fixed working hours. Freelancers work according to their own routine they set up. Thus, individuals can work productively by planning their working hours themselves throughout the day.

What Are the Jobs That Can Be Done as Freelance?

The number of professions suitable for freelance work, which have become more talked about in recent years, is increasing day by day. Some of these professions are as follows:

 • Online Teaching / Consultancy: Thanks to the rapidly increasing online education, it is now possible to receive many trainings independently of physical location. You can be a part of the freelance work system by providing online trainings in your area of expertise and provide consultancy services from any desired location without leaving your comfort zone.
 • Graphic Design: Graphic design is one of the professions that can be done both in an office and independently. To be able to do this job, you must be able to use some graphic programs such as Illustrator, Photoshop, and Corel Draw well.
 • Software Development: Software development is one of the indispensable professions of the digital world. You should be proficient in programming languages such as Python, Java, and C++ to do software development. Thus, you can do this profession as a freelancer.
 • Text / Content Writing: Advertising, magazine, text and content writing have become a frequently needed profession today. With brands rapidly transitioning to digital, the need for digital content creators is also increasing. Due to the need for quality content writers, a new one has been added to freelance professions, which is digital content writing.
 • Translation: Foreign language is always in demand. However, professional competence is important in some areas. By doing freelance translation, you can provide the desired translations within the specified time. Especially if you know more than one foreign language, the number of jobs you will receive can increase accordingly.
 • Social Media Management: Social media management has become one of the frequently needed professions in recent years. You can earn income by doing corporate social media management in an office for a company or by doing freelance work. To be able to do this job, it is necessary to use programs such as Photoshop to attract users' attention with visual content.
 • Accounting: Accounting is an area that every company needs. Due to the development of digital programs, accounting experts can now continue to work as freelancers. While providing remote accounting service to different companies, you can only have face-to-face meetings when necessary.

Working as a Freelancer in Turkey and Abroad

Although freelance work is not a new concept, its usage has increased rapidly in Turkey and the world with the advancement of technology. As a result, freelance work has become recognized day by day and therefore included in the taxation system. Now there are many sites available for freelance work. You can get jobs through these sites or be involved in certain projects. Thus, it becomes easier to reach many different brands at once and find opportunities to make your work visible. So, what are these sites?

Freelance Websites in Turkey

Although freelance work has been a long-standing concept in Turkey, its effectiveness has increased in recent years. This has led to the emergence of many platforms where you can work as a freelancer. Some of the freelance sites you can work in Turkey are as follows:

To use such sites, you must first become a member. After completing your membership in freelance work sites, which usually have a paid membership system, and entering the necessary explanations about your expertise, you can apply to advertisements. Thus, it becomes possible to reach your potential customers more quickly.

Foreign Freelance Websites

If you are proficient in foreign languages, especially in English, you can also participate in certain projects and earn income in foreign currency through freelance sites abroad. Some of these sites are as follows:

IFASTURK Keeps Freelancers' Operational Processes Under Control!

You can track all earnings and tax processes you obtain by working as a freelancer in Turkey or abroad with IFASTURK. IFASTURK tracks tax periods for you and keeps you informed of every new development. In addition, it makes your operational processes much easier with the online accounting application. Contact us for detailed information.Yorumlar


Paylaş