Dijital Göçebe Nedir? Nasıl Olunur?
2023-05-15 12:35:43          Kategori: GİRİŞİMCİLİK

DİJİTAL GÖÇEBE NEDİR? NASIL OLUNUR?


Dijital göçebe terimi uzun bir süredir yeni bir çalışma şekli olarak kullanılsa da son yıllarda özellikle pandemiden sonra popülaritesi artış gösteren yeni yaşam şekli olarak da tanımlanabilir. Çünkü dijital göçebeler, dünyanın herhangi bir yerinden iş yaparak para kazanmaya devam edebilirler. Bağımsız yaşam olarak da nitelendirebileceğiniz dijital göçebeliğin en büyük avantajı dünyayı gezerek iş yapabilmeyi mümkün kılmasıdır. Buna ek olarak Estonya gibi e-vatandaşlık veren ülkelerde işlerinizi yürütebilir ve dijital göçebe olarak daha fazla avantaja sahip olabilirsiniz. Gelin dijital göçebe terimine ve dijital göçebe olmanız için yapmanız gerekenlere birlikte göz atalım.

Dijital Göçebe Ne Demektir?

Dijital göçebeler, dünyanın herhangi bir yerinde çalışabilen ve sabit bir yerde kalmak zorunda olmayan girişimciler, serbest çalışanlar veya uzaktan çalışanlardır. Dijital göçebeler, tamamen konumdan bağımsız çalışabilen ve daimi ikametgahı olmayan kişilerdir. Bu kişiler mesleki faaliyetlerini internet üzerinden yürüten profesyoneller oldukları için bir yerde çalışabilmeleri için gerekli tek koşul bilgisayar ve internet bağlantısıdır. Bu çalışma türü kişinin seyahat edebilmesine ve yeni yerler tanımasına olanak tanıdığı için giderek daha çok tercih edilmektedir.

Farklı dijital göçebe türleri de vardır. Bazı dijital göçebeler serbest çalışan olarak görevler üstlenebilirken diğerleri bir şirket için uzaktan çalışabilir. Örneğin, girişimci olan ve bir web mağazası veya çevrimiçi pazarlama ajansı işleten dijital göçebe sayısı oldukça yüksektir. Farklılıklarından bağımsız olarak, tüm dijital göçebelerin ortak özelliği konumdan bağımsız çalışabilmeleri ve işlerini yürütmek için dijital teknolojiyi kullanmalarıdır. Bu yüzden bir dijital göçebe için işlerini yürütebileceği bir bilgisayar ve hızlı bir internet bağlantısı her zaman öncelikli olmalıdır.

Kimler Dijital Göçebe Olabilir?

Bir dijital göçebe olarak yaşamak için konumdan bağımsız çalışabilmelisiniz. Bu nedenle, dizüstü bilgisayarınızı yanınıza alarak dünyayı keşfetmeye başlamadan önce uzaktan yapabileceğiniz ne tür işlerin size uygun olduğunu keşfetmelisiniz. Bu aşamada sizi gerçekten mutlu eden bir işi ya da profesyonel olduğunuz işi yapmanız çok önemlidir. Çünkü dijital göçebelik başlı başına bir meslek değil, yaşam tarzıdır.

Seyahat ve çalışmanın iyi bir şekilde birleştirilebileceği işler ise web veya yazılım geliştiricisi, programcı, grafik tasarımcı, pazarlama danışmanı, SEO uzmanı, vlogger, çevirmen, yazar, fotoğrafçı, film yapımcısı, sanal asistan, koç ve müşteri hizmetleri olabilir. Ayrıca bir e-kurs geliştirmeyi, e-kitaplar yayınlamayı ve pasif gelir yaratmanın diğer yollarını da bulmanız mümkündür.

Metin yazarı, grafik tasarımcı, geliştirici veya çevrim içi pazarlamacı gibi meslekler dijital göçebe olarak çalışmanız açısından en uygun mesleklerdir. Ancak son yıllarda artan dijitalleşme süreçleri sayesinde pek çok meslek uzaktan olarak sürdürülebilir hale geldiği için PR danışmanı, blog yazarı, mesleki-spor ya da hobi alanlarında çalışan eğitimciler de dijital göçebe olabilir. Bununla birlikte dijital göçebe vizesi ve e-vatandaşlık veren Estonya gibi ülkelerde vatandaşların yararlandığı imkanlarından da faydalanabilirsiniz.

Dijital Göçebe Olmanın Avantajları

Özgürlük, daha sık seyahat edebilme ve işinizi nerede yapacağınıza kendiniz karar verebilme dijital göçebeliğin temel avantajlarıdır. Dijital bir göçebe olarak Bali gibi tropik bir adada dahil olmak üzere her yerde para kazanabilirsiniz. Ayrıca dijital bir göçebe olduğunuzda maddi olarak yaşam koşulları çok daha uygun ülkelerde konaklayabilirsiniz. Örneğin Tayland gibi ülkelerde hem havanın tadını çıkarabilir hem de çok daha rahat yaşayabilirsiniz.

Dijital göçebeler için çalışmak ve seyahat etmek, tatil yapmanın da en ideal yoludur. Öte yandan genellikle çalışma sürelerinizi kendiniz belirlediğiniz için tam bağımsızlığın tadını çıkarabilirsiniz. Bu tür çalışma şekli iş stresinden de arınmanızı sağlar ve böylece daha mutlu hissetmeniz de mümkün olur. Eğer kendi iş yerinize sahipseniz, işyeri yükümlülükleriniz de ortadan kalkar. Bu sayede gelir-gider durumunuzu da daha iyi koordine edebilir ve daha fazla kâr elde edebilirsiniz.

Dijital Göçebe Vizesi Veren Ülkeler

İyi internet ve elektrik bulabileceğiniz her yere gidebilirsiniz ve bu dünyanın birçok yerinde mümkün. Nerede çalışmak isteyeceğiniz tamamen kendi tercihlerinize ve bütçenize bağlı. Dijital göçebelerin çoğu, daha az gelirle rahat bir yaşam sürdürebilmek için yaşamın nispeten ucuz olduğu yerleri seçer. Bu size kendi işinizi büyütmeniz veya örneğin daha az saat çalışmanız için alan sağlar. Ancak dijital göçebe vizesi ile daha rahat çalışma imkanlarına sahip olabilir, sorunsuz konaklama ve çeşitli iş imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Uzaktan çalışma vizesi olarak da bilinen bu vize Portekiz başta olmak üzere Estonya, Dubai, Almanya, Hırvatistan, Gürcistan, Meksika, Norveç, İspanya, Tayland ve daha pek çok ülke için geçerlidir. Gereksinimler her ülkeye göre değişse de istenen bazı belgeler hemen hemen aynıdır.

 1. Portekiz
 2. Portekiz’de Ekim 2022 tarihinden itibaren yabancıların bir yıl süreyle uzaktan çalışmasına izin veren yeni yasa yürürlüğe girdi. Portekiz’de verilen dijital göçebe vizesi, Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Ekonomik Alanı dışındaki vatandaşlara yöneliktir. Dijital göçebe vizesi almak için Portekiz makamları, yani MEB ve Yabancılar ve Sınırlar Servisi (SEF) tarafından talimat verilen yasal prosedürleri takip etmeniz gerekir. Portekiz dijital göçebe vizesine başvurmak için yapmanız gerekenler:

  • Mülkten gelir kanıtına, işletme sahipliğine veya fon kanıtına sahip olmanız,
  • Portekiz’in asgari ücretinin minimum 4 katı kadar aylık gelire sahip olmak (760 x 4=3.040 Euro),
  • Bağlı çalışan olarak çalışıyorsanız; iş sözleşmesi, serbest meslek erbabı olarak (freelance) çalışıyorsanız; hizmet sözleşmesinin örneği veya şirketiniz varsa şirket kuruluş belgesi,
  • Özel seyahat/sağlık sigortası kanıtı sağlamanız,
  • Sabıka geçmişi kontrolünü kabul etmeniz

 3. Dubai
 4. Dubai, bağlantılı bir şehir olan güçlü dijital altyapısı ile dikkat çekiyor. Dijital göçebelerin ve uzaktan çalışanların yaşamasına ve çalışmasına olanak tanıyan bir yıllık sanal çalışma programı sunuyor. Dubai, kişisel gelir vergisi almayan bir yer ve ayrıca ülkedeki telekom, kamu hizmetleri ve eğitim seçenekleri dahil olmak üzere gerekli tüm hizmetlere erişim sağlıyor. Dubai’nin bir yıllık dijital göçebe vizesi her ülke vatandaşı için oldukça avantajlıdır. Günlük hizmetlere erişim ve çocuklarınızı Dubai’deki okullara gönderme seçeneği sunuyor. Dijital göçebe vizesine başvurmak için şunları yapmalısınız:

  • Bir yıllık sözleşme veya şirketin mülkiyetinin kanıtı ile mevcut işverenden istihdam kanıtı sağlamalısınız,
  • Asgari maaşınızın ayda 5.000 ABD doları olması gerekiyor,
  • BAE’de sağlık sigortasına sahip olmanız gerekiyor,
  • Altı ay içinde süresi dolmayacak pasaportunuz olmalı,
  • Son üç aya ait banka bilgilerinizi sunmanız gerekiyor.

 5. Hırvatistan
 6. Hırvatistan’da yaşamak ve çalışmak için izin başvurusunda bulunurken bilmeniz gereken tek şey, dijital göçebe vizesinin gerçek bir vize değil, oturma izni olduğudur. Dijital göçebe politikasında vizenin turistler için kısa süreli konaklamayı ifade ettiği belirtilmektedir. İşlevselliğe bağlı olarak bir turist ülkede 90 güne kadar kalabilir. Ancak Hırvatistan’da geçici oturum izni almak isteyen bir dijital göçebeyseniz vizeye değil de aslında oturma iznine başvurmanız gerekiyor. Dijital göçebe vizesine başvurmak için şunları yapmalısınız:

  • Avrupa Birliği dışında iletişim teknolojisinde uzaktan çalıştığınızı kanıtlamanız gerekiyor,
  • Sağlık sigortasına sahip olmanız gerekiyor,
  • Konaklamanız için yeterli paranızın olduğunu kanıtlamanız gerekiyor.

 7. Almanya
 8. Serbest çalışanlar ve girişimciler, Almanya’da 3 ay geçerli olan Freiberufler Vizesi için başvurabilirler. Oturum İzni, serbest çalışanların ve serbest meslek sahiplerinin Almanya’da 6 ay ve 3 yıla kadar yaşamasına izin verir. Dijital göçebe vizesine başvurmak için şunları yapmalısınız:

  • Projeniz varsa finansmanını kanıtlamanız gerekiyor,
  • Serbest olarak yapmayı planladığınız mesleği icra etmek için lisansına sahip olmanız gerekiyor,
  • Almanya’da sağlık ve seyahat sigortasına sahip olmanız gerekiyor,
  • 45 yaşında veya daha büyükseniz, yeterli emekli maaşınızın olması gerekiyor,
  • Kaldığınız süre boyunca maddi olarak yeterlilik göstermeniz gerekiyor.

 9. Estonya
 10. Estonya, uzaktan çalışanlar için ülkeye yasal olarak yaşamak ve çalışmak üzere gelmenizi sağlayacak dijital göçebe vizeleri sunuyor. Dijital göçebe olarak çalışıyorsanız yasal olarak çalışabileceğiniz ve bir yıla kadar sorunsuz konaklayabileceğiniz Estonya için vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Ülkede ayrıca, insanların dünyanın herhangi bir yerinden çevrimiçi olarak AB merkezli bir iş kurmasına ve yürütmesine olanak tanıyan bir e-İkamet programı vardır. E-Residency olarak tanımlanan e-Vatandaşlık, ilk kez Estonya’nın uyguladığı bir vatandaşlık türüdür. Bu vatandaşlık sayesinde oy kullanabilir, mülk alım satımı yapabilir ve şirket kurabilirsiniz. Tıpkı Estonya vatandaşları gibi dijital vatandaşlık hizmetlerinden yararlanabilir, uluslararası pazarlarda da faaliyet gösterebilirsiniz. Dijital göçebe vizesine başvurmak için şunları yapmalısınız:

  • Son 6 ay için her ay en az 4130$ gelir kanıtı sunmanız gerekiyor,
  • Estonya dışında kayıtlı bir şirketle aktif bir iş sözleşmesine sahip olmanız gerekiyor,
  • Kalacağınız süre kadar seyahat sigortasına sahip olmanız gerekiyor.

Dijital göçebe vizesi denildiğinde akla ilk olarak Estonya gelir. Estonya, dijitalleşmeye kolay adapte olan ve vatandaşı olmayan kişilere ideal iş ve yaşam olanakları sunan ülkelerden biridir. Vize başvurusu esnasında ütopik gereksinimler de istemediği için hem kolay bir başvuru süreci sağlar hem de vize aldıktan sonra çalışma şartlarınızı iyileştiren pek çok olanak sunar. Bu sayede siz de Estonya dijital göçebe vizesi başvurusunda bulunarak tüm avantajlardan yararlanabilir ve tam bağımsız çalışmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Ifastürk ile Şirketinizin Yönetimini Kolaylaştırın!

Ifastürk, şirket kuruluşu ve finansal süreçleriniz boyunca her zaman yanınızda yer alır. Ifastürk ile şirket kurulumunu hızlıca yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için E-BOT web asistanını kullanabilirsiniz.2023-05-15 12:35:43          Category: ENTREPRENEURSHIP

WHAT IS A DIGITAL NOMAD? HOW TO BECOME ONE?


The term digital nomad has been used for a long time as a new way of working, but it can also be defined as a new lifestyle that has gained popularity especially after the pandemic. Because digital nomads can continue to earn money by working from anywhere in the world. Digital nomadism, which can also be described as independent living, has the biggest advantage of enabling people to travel the world while working. In addition, in countries like Estonia that offer e-citizenship, you can conduct your business and have more advantages as a digital nomad. Let's take a look at the term digital nomad and what you need to do to become one.

What Does Digital Nomad Mean?

Digital nomads are entrepreneurs, freelancers, or remote workers who can work from anywhere in the world and do not have to stay in one place. These people are professionals who conduct their business activities online, so the only requirement for them to work somewhere is a computer and an internet connection. Since this type of work enables people to travel and discover new places, it is increasingly preferred.

There are also different types of digital nomads. While some digital nomads can take on freelance jobs, others can work remotely for a company. For example, there is a high number of digital nomads who are entrepreneurs and run a web store or online marketing agency. Regardless of their differences, the common feature of all digital nomads is that they work independently of location and use digital technology to conduct their business. Therefore, a computer and a fast internet connection should always be a priority for a digital nomad to conduct their business.

Who Can Be a Digital Nomad?

To live as a digital nomad, you must be able to work independently of location. Therefore, before you start exploring the world with your laptop, you should discover what kind of work you can do remotely. At this stage, it is very important for you to do a job that really makes you happy or to do the job that you are a professional at. Because digital nomadism is not a profession itself, it is a lifestyle.

Jobs that can combine travel and work well can be web or software developer, programmer, graphic designer, marketing consultant, SEO expert, vlogger, translator, writer, photographer, film producer, virtual assistant, coach, and customer service. It is also possible to find other ways to create passive income by developing an e-course, publishing e-books, and more.

Professions such as a copywriter, graphic designer, developer, or online marketer are the most suitable professions for working as a digital nomad. However, due to the increasing digitization processes in recent years, PR consultant, blog writer, vocational-sports or hobby educators can also be digital nomads. Additionally, you can also benefit from the opportunities that citizens of countries such as Estonia that offer digital nomad visas and e-citizenship have.

Advantages of Being a Digital Nomad

Freedom, being able to travel more frequently, and being able to decide where you will work are the main advantages of digital nomadism. As a digital nomad, you can earn money anywhere, including tropical islands like Bali. In addition, when you are a digital nomad, you can stay in countries with much more affordable living conditions. For example, you can enjoy the weather in Thailand and live much more comfortably.

For digital nomads, working and traveling is also the ideal way to vacation. On the other hand, since you usually determine your working hours yourself, you can enjoy full independence. This type of work also allows you to get rid of work stress and thus be happier. If you own your own business, your business obligations also disappear. This way, you can coordinate your income and expenses better and earn more profit.

Countries that Offer Digital Nomad Visas

You can go anywhere where you can find good internet and electricity, and this is possible in many parts of the world. Where you want to work is entirely up to your preferences and budget. Most digital nomads choose places where the cost of living is relatively low so that they can live a comfortable life with less income. This allows you to grow your own business or work fewer hours, for example. However, with a digital nomad visa, you can have more comfortable working opportunities, access to hassle-free accommodation and various job opportunities.

Also known as a remote work visa, this visa is valid for many countries, including Portugal, Estonia, Dubai, Germany, Croatia, Georgia, Mexico, Norway, Spain, Thailand, and many more. Although the requirements vary depending on each country, some of the required documents are almost the same.

 1. Portugal
 2. n Portugal, a new law came into force in October 2022 that allows foreigners to work remotely for one year. The digital nomad visa in Portugal is aimed at non-EU and non-European Economic Area citizens. To obtain a digital nomad visa in Portugal, you must follow the legal procedures instructed by the Portuguese authorities, namely MEB and the Immigration and Borders Service (SEF). What you need to do to apply for a digital nomad visa in Portugal:

  • You must have proof of income from property, business ownership, or fund,
  • You must have a monthly income of at least 4 times the minimum wage in Portugal (760 x 4=3,040 Euro),
  • If you work as an employee, you must have a job contract. If you work as a freelancer, you must have a service contract or company incorporation certificate,
  • You must provide proof of travel/health insurance,
  • You must accept a criminal record check.

 3. Dubai
 4. Dubai stands out with its strong digital infrastructure as a connected city. It offers a one-year virtual work program that allows digital nomads and remote workers to live and work. Dubai is a tax-free place and also provides access to all necessary services, including telecom, public utilities, and education options in the country. Dubai's one-year digital nomad visa is very advantageous for citizens of any country. It offers access to daily services and the option of sending your children to schools in Dubai. What you need to do to apply for a digital nomad visa in Dubai:

  • You must provide proof of current employment with a one-year contract or proof of company ownership,
  • You must have a minimum monthly salary of $5,000,
  • You must have health insurance in the UAE,
  • You must have a passport that will not expire within six months,
  • You must provide your bank statements for the last three months.

 5. Croatia
 6. The only thing you need to know when applying for a residence permit to live and work in Croatia is that a digital nomad visa is not a real visa, but a residence permit. It is stated in the digital nomad policy that visa refers to short-term stays for tourists. Depending on the functionality, a tourist can stay up to 90 days in the country. However, if you are a digital nomad who wants to get a temporary residence permit in Croatia, you need to apply for a residence permit instead of a visa. What you need to do to apply for a digital nomad visa:

  • You must prove that you work remotely in communication technology outside the European Union,
  • You must have health insurance,
  • You must prove that you have enough money to stay.

 7. Germany
 8. Freelancers and entrepreneurs can apply for the Freiberufler Visa, which is valid for three months in Germany. The Residence Permit allows freelancers and liberal professionals to live in Germany for up to 6 months and 3 years. What you need to do to apply for a digital nomad visa:

  • If you have a project, you must prove its financing,
  • You must have a license to practice the profession you plan to do independently,
  • You must have health and travel insurance in Germany,
  • If you are 45 years old or older, you must have sufficient retirement income,
  • You must demonstrate financial sufficiency throughout your stay.

 9. Estonia
 10. Estonia offers digital nomad visas that will allow you to legally live and work in the country for up to one year, if you work remotely as a digital nomad. You can apply for a visa for Estonia, where you can legally work and stay without any problems for up to a year. The country also has an e-residency program that allows people to establish and run an EU-based business online from anywhere in the world. The e-Residency, defined as e-Citizenship, is a type of citizenship that Estonia first introduced. With this citizenship, you can vote, buy and sell property, and establish a company. You can benefit from digital citizenship services, just like Estonian citizens, and operate in international markets. To apply for a digital nomad visa, you must:

  • Provide proof of income of at least $4,130 for each month of the last 6 months,
  • Have an active employment contract with a registered company outside of Estonia,
  • Have travel insurance for the duration of your stay.

Estonia is the first country that comes to mind when talking about digital nomad visas. Estonia is one of the countries that easily adapts to digitalization and offers ideal work and living opportunities for non-citizens. Since it does not require utopian requirements during the visa application process, it provides an easy application process and many opportunities that improve your working conditions after you get the visa. With this, you too can apply for an Estonian digital nomad visa and enjoy all the advantages of working independently.

Simplify Your Company Management with Ifasturk!

Ifasturk is always with you during your company establishment and financial processes. With Ifasturk, you can quickly set up your company. You can use E-BOT web assistant to get more detailed information.Yorumlar


Paylaş