Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?
2023-07-28 08:51:10          Kategori: İŞ KURMA REHBERİ

PASİF GELİR NEDİR? PASİF GELİR KAYNAKLARI NELERDİR?


Günümüzde dijitalleşmenin başrolü aldığı çağda düzenli mesai yapmadan hatta hiç çalışmadan gelir elde etmenin birçok yolu vardır. Pasif gelir olarak da bilinen bu iş modeli; finansal açıdan daha rahat bir hayat sürmenize, tek bir maaşa bağlı kalmamanıza, hayatın kötü sürprizlerine karşı güvenli bir dayanak oluşturmanıza ve hayat standartlarınızı daha iyi bir seviyeye taşıyabilmenize yardımcı olur. Sağlam bir pasif gelir sistemi kurduğunuzda oturduğunuz yerden hatta uyurken bile kazanç elde etmenin avantajlarından faydalanabilirsiniz. Pasif gelir kaynaklarının neler olduğu hakkında detaylı bilgi için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Pasif Gelir Ne Demektir?

Pasif gelir; tam zamanlı ya da yarı zamanlı çalışma modelleri gibi düzenli bir çaba ve mesai gerektirmeyen iş alanlarından sağlanan kazançtır. Aktif gelir elde ederken olduğu gibi her gün ortalama 8-10 saat çalışmak ya da sürekli bir çaba göstermek zorunda kalmadan da elde edebileceğiniz bir gelir türüdür.

Pasif gelir bazı kişilerde hiçbir zaman çalışmamak kavramını akla getirebilir ancak bu çoğunlukla doğru değildir. Genellikle sağlam ve sürekli bir pasif gelir kaynağı yaratmak için ilk etapta oldukça odaklı şekilde çalışmak hatta gerekirse finansal yatırım yapmak gerekir. Çabalarınız ve aktardığınız finansal kaynaklar sonucunda sistemi bir kez başarılı şekilde oturttuğunuzda işin arkası çok daha hızlı bir şekilde gelir. Yani sistem siz pek çaba harcamadan da kendi kendine işlemeye devam eder.

Pasif Gelirin Avantajları

Pasif gelir türü bireylere zaman ve emekten tasarruf etmek başta olmak üzere birçok avantaj sunar. Aktif gelir kazanmak için harcadığınız yoğun çaba ve zaman yerine daha azını yaparak düzenli olarak yüksek kazançlar sağlayabilir, kendinize daha fazla vakit ayırabilirsiniz. Pasif gelir sağladığı avantajlar ve kolaylık sayesinde hemen herkesin elde etmek isteyeceği bir gelir çeşididir. Pasif gelir sahibi olarak faydalanabileceğiniz başlıca avantajlar şunlardır:

 • Pasif gelir kaynakları sayesinde çalışmaya daha az vakit ayırarak, zamanınızı daha özgürce değerlendirebilirsiniz.
 • Pasif gelir sürekli hale geldiğinde maddi kaynaklarınız artar ve bu da finansal bağımsızlığınızı kazanmanıza yardımcı olur.
 • Özellikle çalkantılı ekonomik koşullar altında ya da olası kötü sürprizlere karşı tek bir gelire bağlı kalmak yerine pasif gelir sahibi olmak size daha iyi hissettirir. Maddi güvenceniz artar ve üzerinizdeki baskı azalır.
 • Pasif gelir kaynakları çok çeşitlidir ve birçok para kazanma yöntemi sunar.
 • Zaman ve enerjiden tasarruf ederek yaratıcı alanlara daha fazla odaklanabilir, inovatif çalışmalarınızı artırabilirsiniz.
 • Pasif gelir zamana ve mekana bağlı değildir. Dünyanın neresinde olursanız olun gelir elde etmeye devam edebilirsiniz.
 • Finansal açıdan istikrarlı bir rota izleyeceğiniz için geleceğe daha güvenli bakmanıza yardımcı olur. Cesur ve kararlı adımlar atabilmenizi sağlar.

Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir?

Pasif gelir sistemini başarıyla kurup süreklilik kazandırabilirseniz aşırı çaba harcamadan yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Bunun için doğru sistemi kurabilmeli ve doğru insanlarla iletişime geçmelisiniz. Değerli bir ürün veya hizmet ortaya koyarsanız ve ilk etapta fikriniz üzerine yoğunlaşıp entelektüel, duygusal ve finansal yatırımlarda bulunursanız siz de pasif gelirin avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Pasif gelir kaynakları çok çeşitli alanlardan sağlanabilir. Girişimciler genellikle yatırım hesaplarından, çeşitli finansal enstrüman yatırımlarından, ortaklıklardan veya sahip oldukları gayrimenkullerden pasif gelir elde ederler. Ancak finansal kaynaklarınız yeterli değilse ilgi alanlarınız, yetenekleriniz ve uzmanlıklarınız üzerinden de düzenli gelir elde edebilirsiniz.

Pasif Gelir Kaynakları

Pasif gelir kaynakları dijital çağın koşulları göz önüne alındığında çok çeşitlidir. Birbirinden farklı çok sayıda kanaldan gelir kaynağı yaratabilirsiniz. En popüler gelir kaynakları arasında ise dropshipping, arbitraj, dijital ürünler, satış ortaklığı ve mobil uygulamalar yer alır.

 1. Dropshipping
 2. Dropshipping; özellikle e-ticaret faaliyetlerine yeni başlayan girişimciler için az maliyetle, stoksuz ürün satışı yapma yöntemidir. Dropshipping bir diğer deyişle stoksuz e-ticaret anlamına gelir ve online satış yapmak için idealdir. E-ticaret günümüzün en popüler gelir elde etme yöntemleri arasındadır. Siz de e-ticarete atılmak istiyor ama stok, nakliye, lojistik, depolama, envanter gibi masraflı ve karmaşık işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız dropshipping yöntemini deneyebilrsiniz. Özetle dropshipping satış yönteminde ürüne fiziki olarak sahip olmanız gerekmez, satışı sizin yerinize tedarikçi yapar. Satış fiyatı ile tedarikçinin fiyatı arasındaki fark da pasif gelir kazancınızdır.

 3. Arbitraj
 4. En eski ticaret stratejilerinden biri olan arbitraj, aynı varlık için ayrı piyasalarda ortaya çıkan fiyat dengesizliklerinden doğan bir işlemdir. Arbitraj için fiyat farkının ortaya çıkması şarttır. Ayrıca risksiz bir kâr elde etmek için işlemlerin eş zamanlı olarak yapılması da önemlidir. Arbitraj genellikle küçük fiyat farklılıklarından kaynaklanır bu nedenle yüksek miktardaki yatırımlar için mantıklı bir strateji olarak değerlendirilir. Arbitraj işlemi yaparken fiyatın düşük olduğu yerden alım yapılır ve fiyatın yüksek olduğu platformdan da satış gerçekleştirilir. Aradaki fark sermaye koymadan, risksiz şekilde elde edilen kardır. Genellikle hisse senetleri, tahviller, para birimleri ve çeşitli varlıklar üzerinden arbitraj işlemleri yaparak düzenli olarak pasif gelir elde edebilirsiniz.

 5. Dijital Ürünler
 6. E-ticaret platformları üzerinden yaygın olarak satışı yapılan çok çeşitli dijital ürünler bulunmaktadır. Dijital ürünler özellikle sizin tarafınızdan üretilmişlerse zaman içinde yüksek bir gelir kaynağı yaratabilirler. Ürünü bir kere üretip çok kez satışını yapmak ise bazı dijital ürünlerin avantajları arasındadır. En kazançlı ve popüler dijital ürünler arasında çevrimiçi kurslar, web seminerleri, oyun/uygulama içi satın alma, e-Kitaplar, yayın platformu üyelikleri, yazılımlar, kartlar, müzik vb. yer alır. Özellikle çevrimiçi kurslar/eğitimler az masraflı olmaları ve yüksek kâr marjları ile güçlü bir gelir kaynağıdır.

 7. Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing)
 8. İnternetten para kazanmanın en trend yollarından biri de satış ortaklığıdır. Online bir platformda hizmet veriyorsanız bir ürün ya da hizmetin satışını yapan kişi ya da kurumların reklamını yaparak satış ortaklığı stratejisi uygulayabilirsiniz. Satış ortaklığı iş modelinin başarıya ulaşması çoğunlukla network gücünüze bağlıdır. Örneğin blogger iseniz ve blogunuzun trafiği yoğunsa reklamverenlerin ürün ya da hizmetini satabilme ihtimaliniz de artar. Her bir satış için alacağınız komisyon ise sizin kazancınız olur.

 9. Mobil Uygulamalar
 10. Akıllı telefonların artık neredeyse her şeyi yapabiliyor olması mobil uygulamaları da oldukça popüler hale getirdi. Her alanda geliştirilebilen mobil uygulamalar sayesinde kişiler ilgi alanları ve ihtiyaçlarına bağlı olarak çok çeşitli hizmet/ürünlerden faydalanabiliyorlar. Siz de kendi beceri, yetenek, bilgi ve deneyimlerinizi mobil uygulama yazılımı geliştirerek geniş kitlelere sunabilirsiniz. Günümüzün en yaygın para kazanma yöntemlerinden biri olan mobil uygulamalar ile aylık ya da yıllık olarak düzenli ödeme yapacak müşteriler bulmanız ve sürekli olarak gelir elde etmeniz mümkündür.

 11. Domain Satışı
 12. Domain satışı, tüm dünyada yaygınlaşan bir ticari yatırım olan ve online gelir elde etmenin düzenli bir yolu olan alan adlarının satışını ifade eder. Domain olarak bilinen bu dijital adresler, web sitelerinin internette bulunmasını sağlar ve rakam ve harflerden oluşur. İyi bir alan adı seçimi, web sitesinin trafiğini ve hatta marka değerini artırabilir. Alan adı yatırımcıları, yüksek talep göreceğini düşündükleri alan adlarını satın alır ve onları daha yüksek bir fiyata satmak için bir alıcı bulmak için beklerler. Siz de domain satışı yaparak yüksek pasif gelir elde edebilirsiniz.

İfastürk ile Şirket Kurma İşlemlerinizi Kolaylaştırın

Pasif gelir elde etmek için aldığınız ödemeler ve ödemeniz gereken vergiler için bir şahıs şirketi kurmanız gerekmektedir. Şirket kurmanın uzun ve yorucu bir süreç olduğunu düşünüyorsanız, İfastürk size destek sağlayarak işlemleri hızlandırabilir ve kolaylaştırabilir. İfastürk ile kolayca şahıs şirketinizi kurabilir, girişiminizi yasal bir zeminde oluşturabilir ve büyütebilirsiniz. Şirket kuruluş sürecinin her adımını İfastürk üzerinden takip edebilir ve kısa bir süre içinde şirketinizi online olarak yönetmeye başlayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için canlı destk hizmetimizi kullanabilirsiniz.2023-07-28 08:51:10          Category: BUSINESS BUSINESS GUIDE

WHAT IS PASSIVE INCOME? WHAT ARE THE SOURCES OF PASSIVE INCOME?


In the age where digitalization takes center stage, there are many ways to earn income without working regularly or even without working at all. This business model, also known as passive income, helps you live a more financially comfortable life, not rely on a single salary, provide a secure support against life's bad surprises, and improve your standard of living. When you establish a solid passive income system, you can take advantage of the benefits of earning income while sitting or even sleeping. You can continue reading the article for detailed information about what passive income sources are.

What is Passive Income?

Passive income is income obtained from business areas that do not require regular effort and labor like full-time or part-time work models. It is a type of income that you can earn without having to work 8-10 hours a day or show constant effort like when earning active income.

Passive income can sometimes bring to mind the concept of never working for some people, but this is usually not true. To create a solid and consistent passive income source, you generally need to work in a focused manner in the first place and even make financial investments if necessary. Once you have successfully established the system with your efforts and financial resources, the rest of the work will follow much faster. In other words, the system continues to work on its own even if you do not make much effort.

Advantages of Passive Income

Passive income type offers many advantages to individuals, such as saving time and effort. You can regularly earn high income by doing less than the intense effort and time you spend to earn active income, and you can allocate more time for yourself. Thanks to its advantages and convenience, passive income is a type of income that almost everyone wants to earn. The main advantages of being a passive income owner are:

 • With passive income sources, you can spend less time working and use your time more freely.
 • When passive income becomes permanent, your financial resources increase, which helps you gain financial independence.
 • Being a passive income owner makes you feel better, especially in turbulent economic conditions or when facing possible bad surprises. Your financial security increases, and the pressure on you decreases.
 • Passive income sources are very diverse and offer many ways to make money.
 • By saving time and energy, you can focus more on creative areas and increase your innovative work.
 • Passive income is not tied to time and place. You can continue to earn income no matter where you are in the world.
 • Since you will follow a financially stable route, it helps you look more confidently to the future. It enables you to take bold and decisive steps.

How to Earn Passive Income?

If you can successfully establish and sustain a passive income system, you can earn high income without making excessive effort. To achieve this, you need to establish the right system and communicate with the right people. If you put forward a valuable product or service and focus on your idea at the beginning, you can make intellectual, emotional, and financial investments and benefit from the advantages of passive income.

Passive income sources can be obtained from a wide variety of areas. Entrepreneurs usually earn passive income from investment accounts, various financial instrument investments, partnerships, or real estate they own. However, if your financial resources are not sufficient, you can also earn regular income through your interests, talents, and expertise.

Passive Income Sources

Passive income sources are very diverse considering the conditions of the digital age. You can create income sources from many different channels. The most popular income sources include dropshipping, arbitrage, digital products, affiliate marketing, and mobile applications.

 1. Dropshipping
 2. Dropshipping is a method of selling products without inventory, especially for entrepreneurs who are new to e-commerce with low cost. Dropshipping means stockless e-commerce and is ideal for online sales. E-commerce is one of the most popular ways to earn income today. If you want to start e-commerce but do not want to deal with expensive and complex operations such as inventory, shipping, logistics, and storage, you can try the dropshipping method. In summary, you do not need to physically own the product in the dropshipping sales method, the supplier makes the sale on your behalf. The difference between the sales price and the supplier's price is your passive income gain.

 3. Arbitrage
 4. Arbitrage, one of the oldest trading strategies, is a transaction that arises from price imbalances on separate markets for the same asset. For arbitrage, it is essential that the price difference occurs. In addition, it is important to carry out the transactions simultaneously to obtain risk-free profit. Arbitrage generally arises from small price differences, so it is considered a reasonable strategy for high amount investments. When making an arbitrage transaction, buying is made from where the price is low, and sales are made from the platform where the price is high. The difference between them is the profit obtained without putting capital, risk-free. You can regularly earn passive income by making arbitrage transactions, especially over stocks, bonds, currencies, and various assets.

 5. Digital Products
 6. There are many different digital products that are widely sold on e-commerce platforms. Digital products, especially if they are produced by you, can create a high income source over time. Selling a product once and making multiple sales over time is one of the advantages of some digital products. The most profitable and popular digital products include online courses, webinars, in-game/in-app purchases, e-books, publishing platform memberships, software, cards, music, etc. Online courses/trainings, in particular, are a powerful source of income due to their low costs and high profit margins.

 7. Affiliate Marketing
 8. One of the trendiest ways to make money online is affiliate marketing. If you provide a service on an online platform, you can apply an affiliate marketing strategy by advertising for individuals or institutions that sell a product or service. The success of the affiliate marketing business model is mostly dependent on your network power. For example, if you are a blogger and your blog traffic is high, your chances of selling the advertiser's product or service increase. The commission you receive for each sale is your income.

 9. Mobile Applications
 10. The fact that smartphones can now do almost everything has also made mobile applications very popular. With mobile applications that can be developed in every area, individuals can benefit from a wide variety of services/products depending on their interests and needs. You can also present your own skills, talents, knowledge, and experience to large audiences by developing mobile application software. It is possible to find customers who will make regular payments monthly or annually with mobile applications, which are one of the most common ways to make money today.

 11. Domain Sales
 12. Domain sales refer to the sale of domain names which is a commercial investment widely used all over the world and a regular way of earning online income. These digital addresses, called domains, allow websites to be found on the internet and consist of numbers and letters. Choosing a good domain name can increase website traffic and even brand value. Domain name investors buy domain names that they think will be in high demand and wait to find a buyer to sell them at a higher price. You can also earn high passive income by selling domains.

Facilitate Your Company Establishment Process with Ifasturk

To receive payments you get for passive income and to pay taxes you owe, you need to establish a personal company. If you think that company establishment is a long and tiring process, Ifasturk can support you and speed up the process. With Ifasturk, you can easily establish your personal company, create and grow your venture legally, and start managing your company online within a short period of time. You can follow every step of the company establishment process through Ifasturk and use our live support service for more detailed information.Yorumlar


Paylaş