Yazılım Şirketi Kurmak için Bilmeniz Gerekenler
2023-02-14 11:07:37          Kategori: İŞ KURMA REHBERİ

YAZILIM ŞİRKETİ KURMAK İÇİN BİLMENİZ GEREKENLER


Pek çok girişimcinin ilk tercihi yazılım şirketi kurmak olurken, hangi şirket türünü kurmak gerektiği en çok araştırılan konulardan biridir. Türkiye’de ve dünyada hızla büyüyen yazılım sektöründe yer almadan önce, yazılım şirketi kurmakla ilgili tüm detaylara hakim olmak gerekir. Peki, yazılım şirketi nasıl kurulur? Tüm soruların yanıtını bu yazımızda size aktaracağız.

Yazılım Şirketi Nasıl Kurulur?

Yazılım sektörüne yatırım yapmak isteyen bir girişimci istediği şirket türüne karar vererek kurulum sürecinin ilk adımını atabilir. Hukuki açıdan bakıldığında yazılım şirketi kuracak olan girişimciler için şirket türü seçimlerinde herhangi bir engel mevcut değildir. Ancak, yazılım alanında şirket kurmak isteyen girişimcilerin anonim veya limited şirket türünü seçmesine bağlı olarak kurulum süreçleri değişiklik gösterebilir.

Yazılım alanında şirket kurmak için müracaat edecek kişi bireysel olarak işlemleri başlatabilir veya vekalet verebilir. Gerekli evrakları tamamlayan kişiler işlemlerin yapılması için; noter onaylı nüfus cüzdanı sureti, ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı sureti ve kira kontratı gibi evrakları hazırlayarak müracaatta bulunabilir. Başvuru işlemlerinde herhangi bir engel yoksa Ticaret Odası, Vergi Dairesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları otomatik olarak tamamlayacaktır.

Yazılım Şirketi Kurmak İçin Gerekli Belgeler Neler?

Yazılım alanındaki şirketin resmi olarak kurulması ve gerekli izinlerin alınması şirket türüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Şahıs şirketi türünde kuruluş yapılacaksa gerekli evrakları hazırladıktan sonra aynı gün vergi levhası almak mümkündür. Limited veya anonim şirket kuruluşları ise ortalama 4 ila 6 iş günü sürebilir. Buna göre limited yazılım şirketi kurmak isteyenlerin şu evraklara sahip olması gerekir:

 • Başvuru dilekçesi,
 • Kuruluş bildirim formu,
 • Oda kayıt beyannamesi,
 • Noter tasdikli sözleşme,
 • Kira kontratı,
 • İkametgah belgesi,
 • Sermayenin yatırılmış olduğunu gösterir dekont.

Anonim yazılım şirketi kurmak isteyenlerin tamamlaması gereken evraklar ise şunlardır:

 • Başvuru dilekçesi,
 • Tüm ortaklar için imza beyannamesi,
 • Oda kayıt beyannamesi,
 • Ana sözleşme onayı,
 • Tüm ortakların nüfus cüzdanı örnekleri,
 • Sermayenin yatırıldığını gösteren dekont.

Yazılım Şirketi Kurduktan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bu alanda şirket kurmak için gerekli başvuru ve onay süreçlerini tamamladıysanız, artık şirketiniz resim olarak açılmış demektir. Bu noktada şirket kuruluşundan sonra girişimcilere düşen belli görevler mevcuttur.

Şirket kuruluşu tamamlandıktan sonra ilk olarak yoklama işlemi yapılır. Şirketiniz faaliyete başladıktan sonra ise gelir ve giderleri kullandığınız sisteme veya ön muhasebe programına girmeniz gerekir. Vergi işlemleri için şirket sahiplerinin İnternet Vergi Dairesi kullanıcısı olması da bir diğer önemli husustur. Şirket giderlerini azaltmak ve maliyet planlaması yapmak için şirket sahipleri e-İmza, e-Arşiv, e-Fatura ve e-Serbest Meslek Makbuzu gibi e-Dönüşüm hizmetlerini tercih edebilir. İnternet üzerinden satış yapan bir şirketseniz, e-Arşiv ve e-Fatura uygulamasının zorunlu olduğunu bilmenizde de fayda vardır.

Yurt Dışına Hizmet Veren Yazılım Şirketleri için Vergi Avantajı

15 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6322 sayılı kanunla 15/6/2012 tarihinden itibaren uygulanan kurumlar vergisinde şirketlere sağlanan bazı indirimler söz konusudur. Mimarlık, mühendislik, sağlık, tasarım ve yazılım gibi alanlarda faaliyet gösteren şirketler; Türkiye’de yerleşik olmayan kişilere verilen hizmetlerden vergi indirimi alabilir. Buna göre kazancı istisna kapsamında kabul edilen yazılım şirketleri elde edilen hasılattan giderleri ve maliyetleri düştükten sonra bulunacak olan kazancın %50’si oranında indirim avantajından yararlanabilir.

IFASTURK ile Şirketinizi Dakikalar İçerisinde Kurun!

Türkiye’de veya Amerika'da şirket kurmak için yeterli zamana sahip olamayabilirsiniz. IFASTURK uzman ekibi ile hayalinizdeki şirketin kuruluş işlemlerini dakikalar içerisinde başlatmanızı sağlar. Hızlı ve kolay yönetilebilir yapısıyla şirket kuruluşundan sonraki süreçlerde de yanınızda olmaya devam eder. IFASTURK desteği ile Türkiye’nin yanı sıra Amerikada da şirket kurabilirsiniz. Şirketinizin tüm ihtiyaçları için uzman kadromuz ile hizmetinizdeyiz.

Girişimcilik ve şirket kurmak üzerine hazırladığımız içeriklerden haberdar olmak için blog bültenimize abone olabilirsiniz.2023-02-14 11:07:37          Category: STARTING A BUSINESS GUIDE

WHAT YOU NEED TO KNOW TO START A SOFTWARE COMPANY


While many entrepreneurs' first choice is to start a software company, deciding which type of company to establish is one of the most researched topics. Before entering the rapidly growing software sector in Turkey and around the world, it is essential to be familiar with all the details regarding establishing a software company. So, how is a software company established? We will provide you with all the answers in this article.

How to Establish a Software Company?

An entrepreneur who wants to invest in the software sector can take the first step in the establishment process by deciding on the type of company they want to establish. From a legal perspective, there is no obstacle for entrepreneurs who want to establish a software company in selecting a company type. However, depending on the type of company they choose, the establishment process may differ for entrepreneurs who want to establish a company in the software field, either as an anonymous or limited company.

The person who will apply to establish a software company can start the process individually or by giving power of attorney. Individuals who complete the necessary documents can apply by preparing documents such as a notarized copy of their identity card, a residence certificate, a copy of their identity card, and a rental contract. If there is no obstacle in the application process, the Chamber of Commerce, Tax Office, and Social Security Institution records will be automatically completed.

What Documents are Required to Establish a Software Company?

The official establishment of a software company in the field of software and obtaining the necessary permits may differ depending on the type of company. If a sole proprietorship will be established, it is possible to obtain a tax certificate on the same day after preparing the necessary documents. However, limited or anonymous company establishments may take an average of 4 to 6 business days. Accordingly, those who want to establish a limited software company must have the following documents:

 • Application petition
 • Establishment declaration form
 • Chamber registration statement
 • Notarized contract
 • Rental contract
 • Residence certificate
 • Receipt showing that the capital has been deposited.

The documents that anonymous software company applicants need to complete are as follows:

 • Application petition
 • Signature statement for all partners
 • Chamber registration statement
 • Approval of the articles of association
 • Sample identity cards of all partners
 • Receipt showing that the capital has been deposited.

What are the Things to Do After Establishing a Software Company?

If you have completed the necessary application and approval processes to establish a company in this field, your company has been officially opened. At this point, there are certain responsibilities for entrepreneurs after the company establishment.

After the establishment of the company, the attendance procedure is carried out first. After your company starts operating, you need to enter your income and expenses into the system or accounting program you use. It is also an important issue that company owners are users of the Internet Tax Office for tax procedures. To reduce company expenses and plan costs, company owners can use e-Transformation services such as e-Signature, e-Archive, e-Invoice, and e-Receipt. If you are a company that sells online, it is also useful to know that the e-Archive and e-Invoice applications are mandatory.

Tax Advantage for Software Companies Providing Services Abroad

With the law numbered 6322, which was published in the Official Gazette on June 15, 2012, and applied from 15/6/2012, some discounts provided to companies in corporate tax are mentioned. Companies operating in fields such as architecture, engineering, health, design, and software can benefit from tax discounts for services provided to non-residents of Turkey. Accordingly, software companies that are accepted within the scope of the exemption can benefit from a 50% discount advantage on the income after deducting expenses and costs.

Establish Your Company in Minutes with IFASTURK!

You may not have enough time to establish a company in Turkey or the US. IFASTURK enables you to start the establishment process of your dream company within minutes with its expert team. It continues to support you with its fast and easy-to-manage structure after the company establishment. With IFASTURK support, you can also establish a company in the US besides Turkey. Our expert team is at your service for all your company needs.

Subscribe to our blog newsletter to learn about the contents we have prepared on entrepreneurship and establishing a company.Yorumlar


Paylaş