2021-12-27 12:52:23         

ONLİNE ŞİRKET NASIL KURULUR ?

Online şirket kurmak isteyen girişimciler, e-ticaret faaliyetlerine bireysel şirket veya sermaye şirketi kurarak başlayabilirler. Online şirket kuruluşunda limited şirket, anonim şirket, şahıs şirketi arasında yasal prosedürler yönünden fark bulunmamaktadır. Ancak sermaye şirketleri yani limited şirket veya anonim şirketlerin ticari prestiji şahıs şirketine göre daha yüksek olduğu için tercih sebebi olabilmektedir. Başlangıç için şahıs şirketi kurma, yüksek sermaye ve ortak bulunması durumunda limited şirketi kurma yolu da tercih edilebilmektedir.

Online iş yerlerinin kuruluş aşamaları nelerdir ?

İnternet üzerinden yürütülen prosedürlerle son derece kolaydır ve kısa sürede sonuçlanmaktadır. İnternet bağlantısı bulunan her yerden kurulabilen online şirketler için vergi dairesine gitme zorunluluğu bulunmuyor. İnteraktif vergi dairesine kimlik bilgileri girilerek kaydolmak ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak yeterli oluyor.
Korona virüsün iş hayatını yoğun olarak etkilediği karantina döneminde artan evden online şirket kurma faaliyetlerinde bürokratik zorluklar ve zaman alan süreçler yerini 10 dakikalık işlemlere bıraktı. Şirket kuruluşu vergi dairesine veya ticaret odasına gitmek zorunda olmadan online olarak gerçekleştiriliyor.
Online şirket kuruluş aşamalarını tamamlayarak e-ticaret şirketine ait vergi levhası ve imza sirküleri ile pazar yerlerine başvuru yaparak faaliyete başlamak mümkündür. Online şirket kurduktan sonra e-ticaret yapmak için yapılması gereken ilk işlem e-ticaret alt yapısı satın almaktır. Şirket faaliyet kodu bölümüne ise e-ticaret için NACE Kodu: "47.91.14 - Radyo, Televizyon, Posta Yoluyla veya İnternet Üzerinden Yapılan Perakende Ticaret" eklemek gerekmektedir.
Online şirket kurma girişiminin başlangıç aşamasında detaylı araştırılması ve uygun bir yol haritası çıkarılması önemlidir. Ortaklık yapısı, kuruluş yöntemi, sermaye tutarı gibi konular uzman mali müşavirlerle birlikte değerlendirilmelidir. Girişimciler için online şirket kurma ve yönetme konusunda uçtan uca hizmet veren IFASTURK Mali Müşavirlik, girişimcilik eğitim programları ile devlet destekli şirket kurma yöntemleri hakkında bilgiler veriyor. Online şirket kurmanın her aşamasında gerekli yönlendirmeleri sağlayan IFASTURK, kuruluş sonrası harcamalar için TÜBİTAK, Ticaret Bakanlığı, İŞKUR ve KOSGEB tarafından hibe programları, destek ve teşvikleri konusunda danışmanlık hizmeti veriyor.