2022-01-05 14:06:15         

MİKRO VE KÜÇÜK İŞLETMELERE HIZLI DESTEK PROGRAMI

Saygıdeğer Kobi'ler bu yazımızda sizlere pandemi’den etkilenen mikro ve küçük işletmelere yönelik olarak kurgulanan destek programının yeni başvuru dönemi hakkında bilgiler vereceğiz.

Bu, yeni dönemde destek programının kapsamı genişletildi. Cavid 19’dan etkilenen imalat sektörü ve bunun tamamlayıcısı nitelikteki öncelikli sektörlerin yanı sıra salgın etkilerinin nispeten yoğun görüldüğü bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki mikro ve küçük işletmelerde destek programlarından faydalanabilecek.

Programın en önemli özelliği geçmiş dönem ortalama istihdamının koruma şartı ve yeni istihdam oluşturma taahhüdü karşılığında faizsiz geri ödemeli destek verilmesi. 2021 yılı Mayıs ayında başlatılan programın yeni fazında ilave istihdam şartı getirildi. Programdan daha önce yararlananlar ilave istihdam oluşturma şartıyla yeni dönemde de başvuru yapabilecek. Yeni dönem gençlerin, yeni mezunların ve kadınların istihdama katılmalarını teşvik edecek şekilde tasarlandı. Yeni istihdam edeceğiniz her bir personel için 100.000 TL geri ödemeli destek alabileceksiniz. İşletmeniz mikro ölçekli ise 2, küçük ölçekli ise 5 kişiye kadar bu destekten yararlanabileceksiniz. Bu programda kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanmaktadır. İşletme sahibinin veya yeni istihdam edeceği personelin kadın olması durumunda destek üst limitini 110.000 TL'ye çıkartıldı.

Peki, hangi sektörlerdeki işletmeler bu destek programından faydalanabilecek?

İmalat, Bilgisayar, Programlama, Bilimsel Ar-Ge, Konaklama ve Yiyecek hizmetleri, Toptan ve Perakende Ticaret, Mesleki ve Teknik Faaliyetler, Bilgi ve iletişim bu sektörlerden bazıları. Tüm listeye ulaşmak için buraya tıklayabilir veya kosgeb.gov.tr adresinde mikro ve küçük işletmeleri hızlı destek programı menüsünden bakabilirsiniz.
Listeyi indirmek için TIKLAYINIZ. (PDF olarak indirmek için tıklayınız: NACE ikili kodlar, ve NACE altılı kodlar)

Programdan yararlanacak personelin niteliklerine gelince 1981 ve sonrası doğumlu, daha önce hiç çalışmamış veya son 3 yılda 6 aydan fazla çalışmamış olan kişileri istihdam edebilirsiniz. Ancak yeni istihdam edeceğiniz personelin 2 veya daha fazla yıllık Üniversite Mezunu ya da Meslek Lisesi, Teknik Lise veya Mesleki ve Teknik Lise mezunu olması gerekiyor. Unutmadan hatırlatmak isteriz. Programdan yararlanmak için son 12 aydaki ortalama istihdamının muhafaza etmenizi ve 12 aylık yeni istihdam taahhüdünde bulunmanız bekleniyor. Destek ödemenizi yeni istihdam resmi kayıtlara yansıdığında yapılacaktır ve bulunduğunuz taahhütlere uyduğunuzu süreç içerisinde takip edilecektir.

Peki geri ödeme nasıl olacak?

Sizin için zor olamayacağınızı düşündüğünüz bir plan hazırlanmış, ilk 24 ay ödeme yapmayacaksınız. Sonraki 24 ayda 6 eşit taksit ile ödemelerinizi yapabilirsiniz. Geri ödemede herhangi bir faiz veya komisyon alamayacak. KOSGEB veri tabanında yer almıyorsanız, lütfen kaydınızı yaptırın. Kobi beyannamenizinde güncel olup olmadığını kontrol edin. Başvurularınızı kosgeb.gov tr adresindeki e hizmetler menüsünden mikro ve küçük işletmeleri, hızlı destek programı alt menüsünü seçerek yapabilirsiniz. Desteği kesin onay vermek ve ödeme yapmak için işletmenizin yasal sınırların üzerinde vadesi geçmiş vergi sgk borcu olmaması gerektiğini de dikkatinize sunuyoruz.

Değerli kobi'ler, bu desteğimizin size işletmenize ve çalışanlarınıza yararlı olmasını diliyoruz.

İhtiyaç duyabileceğiniz destekler için IFASTURK, yıllara dayanan tecrübesiyle süreçler hakkında detaylı bilgilendirme yapar, süreç takibinizi gerçekleştirir.