2021-12-28 09:52:50         

E-FATURA NEDİR ?

E-fatura, elektronik faturanın kısaltması olup fatura konusunda her hususun dijital ortamda uygulanmasını kapsayan, satın alım siparişi, kredi ve borç notları, ödeme koşulları gibi bilgileri içeren elektronik belgedir. Kurumlarda muhasebe departmanlığının mali müşavirlerle birlikte sorumluluğuna verilmektedir. Çeşitli giriş seçenekleri mevcuttur. Kaydedilen belgeler onaylanır, işlenir ve nihayet ödeme işlemleri sağlanır.

E-Fatura Nasıl Düzenlenir?

e-fatura çeşitli uzantılarla kaydedilebilmektedir. Genellikle excel uyumlu formatlar olan CSV , XML gibi uzantılar tercih edilir. Kaydedilen belgeyi muhataplarına aktarmak için ise genellikle PDF formatı uygulanır. E-fatura düzenlemek için devletin resmi web sitesi olan interaktif vergi dairesi kullanılır. Bu siteden işlem yapılabilmesi için online vergi dairesi kullanıcı adınıza ve şifrenize sahip olmanız gerekmektedir.

İnteraktif vergi dairesine online olarak giriş yaptıktan sonra arşiv portala girmeniz ve buradan belge işlemleri seçeneği ile fatura oluştura tıklamanız yeterlidir. Faturanız üzerine gerekli mal-hizmet, miktar, fiyat ve alıcı bilgileri girerek oluştur butonuna tıkladıktan sonra e-faturanız taslak olarak kaydedilecektir. Taslaklarda faturanızı tekrar görüntüleyip kontrol edebilirsiniz. Kontrolünüzün ardından bir hata göremiyorsanız onaylayabilirsiniz. Onaylamadan önce iyice kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Aksi halde faturanız yeniden düzenlenemeyecektir. Onaylamak için cep telefonunuza gelen SMS’te bulunan şifreyi ekrana girmeniz istenir. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra e-faturanız düzenlenmiş olur.

Tüm mali müşavir ve mükelleflerin kolaylıkla kullanabileceği e-malimusavir.org uygulamamıza göz atabilirsiniz. Bulut teknolojisine sahip Türkiye'nin ilk mali müşavirlik sistemi olan e-malimusavir.org , mali müşavirler ile firmalar arasında bilgi ve belge yönetimini online olarak dijitale taşıyan uygulamadır.

E-Fatura Nasıl İptal Edilir?

Yanlış gönderilen e-faturayı iptal etmek için fatura türüne bakılması gerekir. Temel veya ticari e-fatura iptali olarak iki çeşit e-fatura iptali mevcuttur. E-fatura iptali ile ilgili sorularınız için IFASTURK ile iletişime geçebilirsiniz.

Temel e-fatura alıcıya red hakkı tanımayan, direkt olarak ulaştırılan fatura türüdür. Bu tür bir faturayı iptal etmek için sisteme giriş yaptıktan sonra iptal edilmesi istenen faturanın imzalanıp alıcıya iptal talebi olarak gönderilmesi gerekmektedir. Akabinde ise alıcının bu iptal talebini onaylaması beklenir. Ticari e-faturada ise alıcı faturayı 7 gün içinde iptal edebilir.