Instagram’da satış yapanlar vergi öder mi?
2021-12-28 10:28:48          Kategori: INSTAGRAM’DA SATIŞ YAPANLAR VERGİ ÖDER Mİ ?

INSTAGRAMDA SATIŞ YAPANLAR VERGİ ÖDER Mİ ?


Günümüzün en çok kullanılan sosyal medya mecrası olan Instagram artık kullanıcıların ticari yönden de fayda sağlamaya çalıştığı bir adres olmaya başladı. Kişi ve kurumlar Instagram’ı ürün veya hizmet satışı için bir nevi mağaza olarak değerlendirmektedir. Yüksek takipçisi olanlar çeşitli kurumların reklamlarını alıp Instagram ile gelir elde etmeye, bazı hesaplar ise kendi ürettikleri ürün veya hizmetleri Instagram ile satış yapmaya başladılar.

Instagram ile satış yöntemi yeni bir e-ticaret yöntemi olduğundan dolayı devletin vergi sistemi de bu yeni yönteme göre kendini geliştirmektedir. Instagram ile satış yönteminin kanunen kendi internet sitesi aracılığı satış yapmaktan bir farkı bulunmamaktadır. Aynı şekilde vergilendirilmektedir. Nereden satış yapılırsa yapılsın bir fatura ve irsaliye düzenlemek zorunludur. Böylelikle illegal bir işlem yapılmamış olur. Fatura ve irsaliye olmadan Instagram ile satış yapmak yasal değildir ve kesinlikle tercih edilmemelidir. Tıpkı her ticari faaliyet gibi Instagram üzerinden yapılan ticaret sonucu gelir elde edilmesi durumunda da vergi verilmelidir.

Instagram ile satış yapmak için şirket kurmak gerekir. Başlangıç için en çok tercih edilen şirket türü şahıs şirketidir. Şirket kurma ve şahıs şirketi hakkında detaylı bilgi için IFASTURK olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kurulum ve tasfiye bakımında daha hızlı ve pratik olduğundan Instagram ile satış yapanların öncelikli tercihi şahıs şirketleridir. Daha az maliyetli ve bürokrasisi daha kolay olan şahıs şirketinin kuruluşunun ardından fatura ve irsaliye ile Instagram satışlarınıza başlayabilirsiniz.

Instagram bir e-ticaret sitesi olmadığından alışverişlerde ödeme altyapısı sağlanan bir sistem de yoktur. Ödeme konusu Instagram’dan bağımsız ele alınmalıdır. Sanal POS ile kredi kartı ödemesi, banka havalesi ve kapıda ödeme seçenekleri ile satışlar yapılmaktadır. Tüm ödeme yöntemleri için fatura ve irsaliye düzenlenmesi esastır. Instagram ile satış için vergilendirilme, ürüne, gelire, şirket türüne göre değişmektedir. IFASTURK olarak sizlere tüm bu konularda detaylı bilgi vermekten mutluluk duyarız. Hatırlatmak isteriz ki Instagram ile satış yaparken faturasız ve irsaliyesiz olarak elde edilen gelirler için devlet yaptırımı ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu nedenle faturasız ve irsaliyesiz asla ve asla Instagram üzerinden gelir elde edilmemelidir.

2021-12-28 10:28:48          Category:


Yorumlar


Paylaş